Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Wyszkowski Tydzień z Enigmą

(Zam: 29.10.2019 r., godz. 12.00)

Uroczystości związane z upamiętnieniem wybitnych kryptologów, zwłaszcza związanego z Wyszkowem Jerzego Różyckiego, na stałe wpisały się w lokalny kalendarz wydarzeń kulturalnych. W tym roku polski wkład w kryptografię i złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma świętowano w Wyszkowie przez cały tydzień.

Uroczyste podsumowanie wydarzeń rozpoczęło 25 października spotkanie w wyszkowskim parku, w którym znajduje się poświęcona Różyckiemu ławeczka, odsłonięta jesienią 2018 r. Spotkali się przy niej członkowie nieformalnej grupy Wyszkowska Rodzina Enigmy, przedstawiciele samorządów, zaproszeni goście, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i mieszkańcy Wyszkowa.
Kolejne części podsumowania miały miejsce w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego, na murze którego znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Jerzemu Różyckiemu, odsłonięta w 2016 r. Różycki urodził się w 1909 r. w Olszanie, w Guberni Kijowskiej. W 1918 r. razem z rodziną z terenów ogarniętych rewolucją uciekł na ziemie odrodzonej Rzeczypospolitej. W 1926 r. Różycki zdał maturę w wyszkowskim Gimnazjum Koedukacyjnym (obecnie I LO im. C.K. Norwida), po czym rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim.
Biografię wybitnego kryptologa przybliżyli uczniowie wyszkowskiego liceum, które było gospodarzem tegorocznych uroczystości. Swoją obecnością Wyszków zaszczyciła Janina Sylwestrzak - córka Mariana Rejewskiego. Z gościnnym wykładem pt. „Od łamania szyfrów do cywilizacji cyfrowej” wystąpił dr Marek Grajek, jeden z najbardziej uznanych badaczy polskiej kryptografii w kraju i za granicą. O popularnonaukowych aspektach kryptografii młodzieży i gościom opowiadał dr hab. Michał Ziembowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy w Wyszkowie gościł prezes Stowarzyszenia Saski 2018 Jerzy Bombczyński, który przybliżył koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, a także podkreślił nierozerwalny związek trzech polskich kryptologów z tym miejscem. Warto przypomnieć, że w pałacu mieściło się biuro szyfrów, w którym pracowali Różycki, Rejewski i Zygalski.
Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć części artystycznej, którą przygotowali gospodarze – uczennice i uczniowie I LO. Występ artystyczny nawiązywał do młodzieńczych lat życia Jerzego Różyckiego, następnie do studiów w Poznaniu i żmudnej pracy przy łamaniu szyfrów. Kilkunastoosobowa grupa młodych artystów w strojach z epoki w sentymentalny sposób przeniosła zgromadzonych do przedwojennego Wyszkowa. Niezwykły spektakl pt.: „W cieniu Enigmy” przygotowała młodzież pod opieką zespołu nauczycieli języka polskiego: Klaudyny Matejko-Kulasińskiej, Marzeny Delugi, Iwony Żelaznej-Łysik, Ilony Kołodziejskiej.
Spotkanie w I LO było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursów zorganizowanych w ramach Tygodnia z Enigmą. Młodzieży gratulował wicestarosta Leszek Marszał.
19 października w siedzibie I LO odbył się turniej szachowy „EnigMat”, w którym wzięło udział 26 młodych szachistów. O prawidłowy przebieg turnieju dbał sędzia Marcin Hryszkiewicz. W kategorii szkół podstawowych najlepszy okazał się Mateusz Motyl, uczeń SP Stare Grabie, drugie miejsce przypadło uczniowi SP nr 1 w Wyszkowie Ignacemu Piekarzowi, trzecie zajął Mateusz Masalski z SP w Brańszczyku. W kategorii szkół średnich bezkonkurencyjna była uczennica I LO Oliwia Zioło. Na drugim miejscu uplasował się uczeń CEZiU „Kopernik” Mateusz Rębała, na trzecim Adam Jarosz z ZS nr 3 w Wyszkowie. Tydzień z Enigmą był również okazją do sprawdzenia matematycznej wiedzy dzieci i młodzieży z terenu powiatu. W konkursie matematyczno-informatyczny im. Jerzego Różyckiego udział wzięło aż 188 uczniów. Został przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych.
Wyniki konkursu:
Kategoria I (klasy III-IV szkoły podstawowe):
miejsce I - Patrycja Skoczeń (SP w Komorowie)
miejsce II – Maria Bączyk (SP Długosiodle)
miejsce III - Bartłomiej Leszek (SP Nr 4 w Wyszkowie)
wyróżnienia:
Emil Kiełczewski (SP Bosewo), Kacper Kumek ( SP Rząśnik), Mikołaj Pokraśniewicz ( SP w Adelinie)
Kategoria II (klasy V-VI szkoły podstawowe):
miejsce I – Bartosz Wyszyński (SP Leszczydole Starym)
miejsce II – Antoni Kostrubiec (SP Nr 5 w Wyszkowie)
miejsce III – Wiktoria Milewska (SP w Rybnie)
wyróżnienia:
Krystian Abramczyk (SP Nr 1 w Wyszkowie), Kacper Kokoszka (SP w Leszczydole Starym), Piotr Jusiński (SP w Długosiodle)
Kategoria III (klasy VII-VIII szkoły podstawowe):
miejsce I – Stanisław Dyl (SP w Białymbłocie)
miejsce II – Patryk Kurzątek (SP w Zabrodziu)
miejsce III - Weronika Puchalska ( SP w Białymbłocie)
wyróżnienia:
Jan Dyl (SP w Długosiodle), Maciej Mikołajczyk (SP w Blochach)
Kategoria IV (klasy I szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne):
miejsce I – Michał Świętoń (ILO w Wyszkowie)
miejsce II – Łukasz Kryśkiewicz (ILO w Wyszkowie)
miejsce III - Aleksander Mróz (ILO w Wyszkowie)
wyróżnienia:
Kacper Zagumny (ILO w Wyszkowie), Maciej Bajorek (ILO w Wyszkowie)
Kategoria V (klasy II-III szkoły ponadgimnazjalne):
Miejsce i – Julia Sztorc ( ILO w Wyszkowie)
Miejsce II Kinga Skóra (ILO w Wyszkowie)
Miejsce III Adam Bedecki (ILO w Wyszkowie)
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie od 15 października do 6 listopada można oglądać wystawę „Jerzy Różycki i historia złamania kodu Enigmy”.
Wyszkowski Tydzień z Enigmą został zorganizował powiat wyszkowski i I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Wyszkowie przy współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Wyszkowie i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Pracownicy centrum udostępnili dla publiczności niezwykły eksponat - oryginalną maszynę szyfrującą Enigma.
Jerzy Różycki to postać, którą wyszkowianie z roku na rok znają co raz lepiej. Szacuje się, że dzięki jego pracy i wiedzy jego przyjaciół II wojna światowa skończyła się 2-3 lata wcześniej, a śmierci uniknęło około 30 milionów ludzi. Na początku września delegacja z Wyszkowa uczestniczyła w symbolicznym pochówku trzech wybitnych kryptologów w Panteonie Narodowym w Krakowie.
Org.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie


































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta