Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Bojownicy pozostają

(Zam: 01.10.2019 r., godz. 12.42)

Nazwa ulicy Bojowników o Wolność i Demokrację nadal będzie obowiązywać. Samorząd musiał jednak wyjaśnić do kogo się ona odnosi. W przeciwnym wypadku mogłaby podlegać zmianie w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Samorząd powołuje się na fakt, że Instytut Pamięci Narodowej uważa, iż nazwa Bojowników o Wolność i Demokrację może funkcjonować, o ile samorząd przyjmie nową uchwałę precyzującą w uzasadnieniu kto jest upamiętniany. Gmina powołuje się też na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 2018 r., który stwierdził, że „w polskim prawodawstwie funkcjonuje określenie „bojownik” czy jego synonim „walczący” (w imię jakiejś idei) o wolność i demokrację, o wolność i niezawisłość Polaków i - co nie jest nadużyciem - nie rodzi skojarzeń z propagowaniem idei wymienionych w art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu”.
Radni miejscy podczas wrześniowej sesji podjęli więc decyzję o zmianie uchwały Rady Narodowej Miasta i Gminy w Wyszkowie z 23 października 1987 r. w sprawie nadania nazwy ul. Bojowników o Wolność i Demokrację uliczce biegnącej od skrzyżowania z ul. Wiśniową w kierunku ul. Nadgórze. W uzasadnieniu czytamy „Choć nazwa ulicy może być pozornie kojarzona z organizacją kombatantów z okresu PRL-u: „Związku Bojowników o Wolność i Demokrację”, to nie zmienia to faktu, że pojęcia takie jak „wolność” i „demokracja” nie zostały przez poprzedni ustrój w żaden sposób zawłaszczone. Przeciwnie: pojęcia te wpisują się w uniwersalny system wartości, niosą ze sobą pozytywne treści i kształtują szlachetne postawy. Jednoznaczne skojarzenia z propagowaniem komunizmu nie uwzględniałoby więc nie tylko złożoności polskiej historii, lecz także kontekstu, w którym niniejsza nazwa funkcjonuje dziś. Tym samym, nazwa ulicy może budzić skojarzenia z wydarzeniami i osobami ważnymi w polskiej historii i z tego też względu powinna zostać zachowana - jako wyraz szacunku i pamięci. Pamięci nie tylko dla wielkich postaci, bohaterów narodowych, ale również dla wszystkich, którzy przelewali krew w powstaniach czy późniejszych walkach, w czasie I i II Wojny Światowej. To właśnie ich poświęcenie i odwaga przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj i pojawienia się Polski na mapach Europy.”.
Na podstawie ustawy dekomunizacyjnej radni miejscy dwa lata temu zmienili nazwy trzem ulicom - z I Amii Wojska Polskiego na Świętojańską, z Gwardii Ludowej na Bolesława Prusa, z Hanki Sawickiej na al. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta