Świętowanie w Leszczydole-Nowinach
(Zam: 23.09.2019 r., godz. 10.38)Uroczystości przygotowała rada parafialna i rada sołecka. Koordynatorem przygotowań była sołtys Bożena Grzegorczyk i ks. proboszcz Sławomir Idźkowski. Uroczystość nie byłaby tak udana i różnorodna, gdyby nie wsparcie mieszkańców. Ich pomoc w przygotowaniach i zaangażowanie podczas spotkania sprawiły, że wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili to niedzielne popołudnie. A nudzić się było trudno. Każdy znalazł coś dla siebie. Były występy artystyczne, konkursy i animacje dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, rowerowa loteria, a przede wszystkim degustacja pysznych i różnorodnych przysmaków kulinarnych.
To rodzinne spotkanie rozpoczęła msza święta, którą celebrowało kilku księży, wśród nich wywodzący się z tej miejscowości ks. Jerzy Błaszczak. Odpustową procesję połączoną z korowodem dożynkowym poprowadzili starostowie z chlebem i miodem, dziewczęta z wieńcem dożynkowym oraz mieszkańcy poszczególnych ulic z koszami napełnionymi warzywami i owocami. Po mszy sołtys, ksiądz proboszcz i starostowie podzielili się ze wszystkimi chlebem i miodem. Starostami dożynek byli Anna i Leszek Pomascy – właściciele gospodarstwa rolnego. Wieniec dożynkowy (przedstawiający wóz napełniony zbożem, owocami oraz kwiatami z pól i sadów ciągnięty przez dwa konie) niosły dziewczęta w ludowych strojach. Potem uroczystość przeniosła się na plac przed kościołem, gdzie na scenie odbyły się występy artystyczne. Poprowadzili je absolwenci szkoły w Leszczydole-Nowinach – Sylwia Grzegorczyk i Bartek Durka. Wszystkich przybyłych na uroczystość powitała sołtys Bożena Grzegorczyk. Życzyła miłej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół, oficjalnie otworzyła piknik „Rodzina jest dobra na wszystko”. W koncercie wystąpił zespół ludowy z Rząśnika Kupie Białe (tańczą też w nim mieszkańcy wioski), zespół Nazireat z pieśniami maryjnymi, zespół Ewy i Darka Zająców oraz solistka Sylwia Grzegorczyk. Na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie, animacje (balony, malowanie twarzy, mydlane bańki, chusta, malowanki). Dzieci mogły też wziąć udział w Konkursie Wiedzy Religijnej. Za 5 złotych każdy, po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwie ruchu drogowego, mógł wygrać rower, ufundowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Chętne osoby mogły zbadać ciśnienie, poziom cukru i skorzystać z porad żywieniowych. U strażaków z PSP w Wyszkowie można było obejrzeć sprzęt i dowiedzieć się o pracy strażaka.
W namiocie regionalnym panie serwowały tradycyjne potrawy ze swojskim piwem i chlebem ze smalcem. Wszystkim niezwykle smakowały kiełbaski i kaszanki z grilla. A na stołach dostępne były jeszcze inne przysmaki na zimno i na gorąco przygotowane i serwowane przez, jak zawsze niezawodnych, mieszkańców Leszczydołu-Nowin. Działo się bardzo dużo. Na pewno nikt się nie nudził - i ten mały, i ten trochę starszy. Parafia zintegrowała mieszkańców Leszczydołu-Nowin, którzy tę niedzielę postanowili spędzić wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Szczególne podziękowania należą się tym, którzy wsparli finansowo uroczystość (w tym gmina Wyszków), przygotowali potrawy, zaangażowali się w przygotowania i realizację imprezy, sponsorowali konkursy, występowali.
T. Przygoda
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl