Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Na cześć "Zośki"

(Zam: 16.09.2019 r., godz. 08.11)

Z okazji 76. rocznicy akcji „Taśma Wschodnia - Sieczychy 1943” oraz 16. rocznicy nadania szkole imienia hm. ppor. AK „Zośki” T. Zawadzkiego 13 września odbyła się uroczystość, którą zorganizowała szkolna społeczność.

Przed południem w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Porządziu została odprawiona msza. Po niej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Zawadzkiego. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej w Sieczychach. Tam odbył się apel pamięci, złożono kwiaty przy tablicach upamiętniających Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę” i pomordowanych mieszkańców Sieczych.
Dyrektor szkoła Ewa Kosikowska przypomniała fakty związane z akcją likwidacji posterunku niemieckiej straży granicznej w Sieczychach, która była częścią akcji „Taśma WSchodnia”. To w jej trakcie zginął Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Dyrektor
wspomniała też o mieszkańcach Sieczych aresztowanych przez Niemców za pomoc udzieloną harcerzom z Grup Szturmowych uczestniczących w akcji. Ta tablicy na ścianie szkoły wymieniono ofiary - Antoniego Pakiełę, Władysława Pakiełę (zamordowani w obozie koncentracyjnym w Auschwitz), Stanisława Pakiełę (zamordowany w areszcie Gestapo w Pomiechówku), Piotra Ślubowskiego (zmarł w Sieczychach wskutek tortur w areszcie Gestapo w Pomiechówku).
Członkowie rodzin zamordowanych wzięli udział w piątkowej uroczystości. Wśród gości byli też przedstawiciele środowiska byłych żołnierzy Batalionu „Zośka”, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W uroczystości brali też udział reprezentanci Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Grupy Historycznej Zgrupowania Radosław, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło (organ prowadzący szkołę), harcerze z Łomianek i Wyszkowa, samorządowcy, poczty sztandarowe szkół. Głos zabrali m.in. Jakub Nowakowski- ze środowiska byłych żołnierzy Batalionu „Zośka”, Lidia Markiewicz-Ziental - uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Władysław Guzowski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wymienił Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”, Jana Bytnara „Rudego”, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i in. walczących.
- Polsce oddali swoje młode życie, to perły, to zerwany kwiat polskiej młodzieży. Tymi perłami strzelano walcząc o wolną Polskę. Gloria Victis! Ta ofiara poniesiona w imię miłości do ojczyzny nie była daremna, a dzięki swoj duchowej mocy stała się źródłem żywej idei i prawdziwego czynienia - stwierdził. - Dziś by budować wolną i nowoczesną Polskę potrzebujemy tamtych wzorów odwagi i ogromnego zaangażowania, pamiętając przy tym, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze.
Modlitwę poprowadził ks. Jerzy Błaszczak. Przedstawienie o tematyce historycznej zaprezentowali uczniowie szkoły.
J.P.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”












































































Komentarze

Dodane przez Monto, w dniu 17.09.2019 r., godz. 15.52
Cześć i Chwała Bohaterom !

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta