Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Moniuszko kameralnie

(Zam: 11.09.2019 r., godz. 14.57)

W minioną niedzielę w kościele w Długosiodle odbył się pierwszy koncert z cyklu „Moniuszko w dwóch odsłonach”.

Koncert „Moniuszko kameralnie” był prezentacją pieśni kompozytora wykonywanych w klasyczny sposób. Zaśpiewała je wokalistka klasyczna Ewelina Sielska-Badurek - absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Podyplomowego Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ta laureatka i finalistka konkursów wokalnych łączy pracę lekarza foniatry z pracą naukową w dziedzinie głosu oraz występami scenicznymi. Jest też dyrektorem artystycznym projektu „Moniuszko w dwóch odsłonach”.
Artystce akompaniowała pianistka Emilia Sitarz - absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz mistrzowskich studiów podyplomowych w Hochschule fur Musik w Rostocku. Jest laureatką kilkunastu nagród na międzynarodowych konkursach i nagród za działalność kulturalną m.in. Paszport Polityki. Otrzymała także nagrody fonograficzne m.in. Fryderyk.
Podczas niedzielnego koncertu publiczność mogła usłyszeć m.in. „Prząśniczkę”, czy pieśń „Świtezianka”. Ewelina Sielska-Badurek dużo też opowiadała o twórczości Moniuszki i kontekście powstawania jego dzieł.
Cykl „Moniuszko w dwóch odsłonach” nawiązuje do Roku Moniuszkowskiego ustanowionego uchwałą Sejmu. Napisano w jej uzasadnieniu m.in. „Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty i – jak pisał w 1921 roku badacz jego twórczości Zdzisław Jachimecki – „krew z krwi i kość z kości Polakiem”. Utwory kompozytora, jego wielkie opery takie jak „Halka” i „Straszny dwór”, dotykające sedna idiomu polskości – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości. Był jednym z założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego – organizacji, której roli w rozwoju polskiej kultury muzycznej nie sposób przecenić, a która dziś nosi imię tego wyjątkowego artysty”.
Organizatorem niedzielnego koncertu było Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, a dofinansowania udzielił na ten cel samorząd województwa mazowieckiego. Patronat honorowy nad cyklem „Moniuszko w dwóch odsłonach” pełni wójt Stanisław Jastrzębski i marszałek Adam Struzik. Partnerami w projekcie są gmina Długosiodło i Gminne Centrum Informacji w Długosiodle.
11 listopada w Gminnym Centrum Kultury o godz. 17.00 odbędzie się koncert „Moniuszko nie tylko na poważnie”, czyli wspólne wykonanie pieśni Moniuszki poprzedzone o godz. 16.30 warsztatami beatboxu. Wydarzenie skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży. Wstęp wolny.
J.P.










Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta