Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



Jesteśmy dumni z ciebie, Polsko

(Zam: 02.09.2019 r., godz. 08.58)

Przy pomniku poświęconym Grupie Operacyjnej „Wyszków, na terenie parafii św. Idziego rankiem 1 września odbyła się uroczystość, którą zorganizowała gmina Wyszków dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wśród obecnych byli przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, mieszkańcy, delegacje z pocztami sztandarowymi Związku Piłsudczyków oraz Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”.
Spotkanie rozpoczęło się od wyemitowania historycznego nagrania.
- 1 września 1939 o 6.30 dyżurny spiker polskiego radia Zbigniew Świętochowski zerwał plombę w szafie, w której znajdowała się specjalnie przygotowana na tę okoliczność płyta. Rozbrzmiało wycie syren, a następnie słuchacze usłyszeli komunikat o wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski. Tekst komunikatu specjalnego został nagrany dwa dni wcześniej na polecenie szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, a wygłoszony został przez Józefa Małgorzewskiego - aktora, reżysera radiowego, dziennikarza - podkreślił prowadzący spotkanie, pracownik wydziału promocji Urzędu Miejskiego Karol Pych.
Głos zabrała także zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
- Ludzkość musi położyć kres wojnom, inaczej wojny położą kres ludzkości. Pokój i poczucie bezpieczeństwa nie są nam dane raz na zawsze. Świadomi tego, co przed laty spotkało Polskę, musimy w sobie szukać świadomości, dojrzałości, edukacji, że konflikty trzeba rozwiązywać, a ludzkie życie jest wartością najwyższą - stwierdziła. - Ci, którym 1 września kojarzy się już tylko z początkiem roku szkolnego i okrucieństwo wojny wydaje im się nieprawdopodobne - znają je z filmów, telewizji, muzealnych wystaw - nie rozumieją tak do końca. Ale u tych, którzy dramatu wojennego dotknęli, choćby jako dzieci, słowo wojna wciąż budzi grozę, bo pamiętają śmierć, biedę, strach, upokorzenie. Dziś oddajemy głos tym wspomnieniom, tym przestrogom, pełni szacunku do tych pokoleń Polaków, które walczyły o narodową godność, suwerenność. Jesteśmy tu, bo pamiętamy. W rocznicę wybuchu II wojny światowej chylimy czoło przed tobą, Polsko, przed twoimi bohaterami. Jesteśmy dumni z ciebie, bo wbrew tym, którzy myśleli, że nigdy nie podniesiesz się z ruin, ty wciąż piękniejesz. Obiecujemy dbać o ciebie, o nasze wspólne dobro, szanować się nawzajem, pamiętać i tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Chwała bohaterom.
Uczestnicy złożyli kwiaty i znicze oddając hołd walczącym i poległym. Złożyli je także przed pomnikiem Gloria Victis.
J.P.
















































Komentarze

Dodane przez Piotrek, w dniu 03.09.2019 r., godz. 19.31
„Cześć i chwała bohaterom”.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta