Radość i odpoczynek po ciężkiej pracy
(Zam: 26.08.2019 r., godz. 14.28)W południe pod przewodnictwem ks. Tadeusza Suchty została odprawiona msza. Po niej odbyła się ceremonia przekazania i dzielenia chlebem. Funkcję starostów dożynek pełnili Mariola Kuklińska i Sylwester Kielisiak.
- Przyjmijcie od nas, szanowni gospodarze, ten pszeniczny bochen i uszanujcie go. Bo chleb z somiankowskiej ziemi jest także symbolem wielkości polskiego chłopa, jego miłości do ziemi, szacunku do pracy i rzetelności. Niech te wartości staną się drogowskazem w waszej pracy, niech budują zgodę i jedność w gminie Somianka - podkreślił Sylwester Kielisiak.
- Dożynki to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To szczególne święto wyrastające z wielowiekowej, chrześcijańskiej tradycji. Przypomina o tym, co najprostsze, najbardziej podstawowe w ludzkim życiu - stwierdził wójt Andrzej Żołyński. - Patrzę na nasze wieńce dożynkowe i chyba zgodzicie się państwo, że to prawdziwe dzieła sztuki, wykonane spracowanymi rękami naszych gospodyń i gospodarzy z wielkim artyzmem i kunsztem, ale przede wszystkim z sercem. Naszym rolnikom nie brakuje serca i przywiązania do ziemi. Niosą w sobie skarby polskiej wiary i tradycji narodowej, są gwarantem środowiska i zdrowej żywności.
Głos zabrał też europoseł Jarosław Kalinowski, który jak co roku zaproszeniem do Brukseli nagrodził wybrane grupy wieńcowe. Tym razem, jego zdaniem, na to wyróżnienie zasłużyły grupy ze Ździeborza i Wólki Somiankowskiej.
Jarosław Kalinowski przemawiając dziękował za głosy oddane na niego i mówił o perspektywach wsparcia polskiej wsi w kolejnym okresie budżetowania Unii Europejskiej. .
- Życzę optymizmu, wzajemnego szacunku, bo to najważniejsze, by wspólnie budować naszą przyszłość - podkreślił.
Wśród gości wydarzenia był też reany sejmiku województwa Mirosław Augustyniak.
- Dzięki unii na naszych oczach na polskiej wsi odbył się ogromny postęp technologiczny. Dzięki tym środkom nasza wieś się zmieniła - stwierdził. - Tylko we wzajemnym szaucnku, wspólnym działaniu możemy zrobić wielkie rzeczy.
Wręczył najwyższe odznaczenie samorządu województwa, medal Pro Masovia zastępcy wójta Agnieszce Salwin w uznaniu dla dotychczasowej pracy w samorządzie.
W konkursie na wieniec dożynkowy było 11 zgłoszeń. Komisja pracująca pod przewodnictwem Krzysztofa Rakowskiego nagrody równorzędne przyznała wieńcom z Kręgi, Somianki, Somianki-Parcele, Skork, Starego Mystkówca, Suwina, Woli Mystkowskiej, Wólki Somiankowskiej, Zdzieborza, Ulaska. Nagrodę głowną przyznali Nowym Wypychom Rozstrzygnięto tez pozostałe konkursy oraz wręczono nagrody największym producentom mleka.
Prócz zespołu Playboys wystąpili Skalar’s, Matteo, Revia. Czas można było spędzić odwiedzając także stoiska gastronomiczne i wystawiennicze, plac zabaw dla dzieci.
Wydarzenie było współorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
J.P.
Komentarze
Dobre obyczaje
Dodane przez Anonim, w dniu 27.08.2019 r., godz. 17.42
Niech się Brańszczyk od Somianki i Wójta Żołyńskiego uczy. Wójt Somianki to nie profesor i mu świetnie impreza wyszła.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.08.2019 r., godz. 17.42
Niech się Brańszczyk od Somianki i Wójta Żołyńskiego uczy. Wójt Somianki to nie profesor i mu świetnie impreza wyszła.
Brańszczyk
Dodane przez Brańszczyk, w dniu 04.09.2019 r., godz. 10.42
Apeluje do ludzi z Somianki, dbajcie o swojego Wójta i nie pozwólcie na zmiany jakie dokonały się w Brańszczyku. Niech to będzie przestroga dla innych
Dodane przez Brańszczyk, w dniu 04.09.2019 r., godz. 10.42
Apeluje do ludzi z Somianki, dbajcie o swojego Wójta i nie pozwólcie na zmiany jakie dokonały się w Brańszczyku. Niech to będzie przestroga dla innych
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl