Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 listopada 2024 r., imieniny Natalii, Zdzisława



W rocznicę urodzin Moniuszki

(Zam: 03.05.2019 r., godz. 20.00)

- Witam kochanych krajan - mówił wychodząc na scenę Bogusław Morka, który wystąpił w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” w ramach koncertu galowego poświęconego Stanisławowi Moniuszce.

Na koncert zaprosiły samorządy wyszkowski i mazowiecki. Ich przedstawiciele - burmistrz Grzegorz Nowosielski i członek zarządu województwa Elżbieta Lanc - gościli w trakcie wieczoru zorganizowanego 2 maja z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W ten sposób samorząd uczcił ustanowiony przez Sejm Rok Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora, pedagoga, dyrygenta, organisty, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy opery narodowej. „Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków.” - czytamy w sejmowej uchwale. „Był twórcą „Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Określenie „domowy” miało głębsze znaczenie, aby uniknąć rosyjskiej cenzury, w  zawoalowany sposób, podkreślało narodowy charakter zawartych w śpiewniku pieśni. Kompozytor w swej twórczości chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Nadawanie utworom lokalnego kolorytu poprzez odwoływanie się w nich do tradycji i muzyki ludowej wpłynęło na popularność zakładanych ówcześnie tzw. szkół narodowych, czyli grup kompozytorów jednej narodowości tworzących muzykę opartą na elementach własnej kultury – tradycyjnych melodiach, rytmach tańców narodowych i z tekstem w języku ojczystym.”.
Stanisław Moniuszko stworzył m.in. opery„Halka” i „Straszny dwór”. Uważany jest za ojca polskiej opery.
Podczas czwartkowego koncertu, który otworzyła naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego Edyta Wittich, słuchacze przypomnieli sobie nie tylko znane utworzy Moniuszki, ale też fakty z jego życia. Wystąpił Artur Janda (bas/baryton) - absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, laureat konkursów wokalnych, stypendysta Prezesa Rady Ministrów, prezydenta Częstochowy i rządu Dolnej Austrii. Jako solista występował na większości polskich scen filharmonicznych. Od 2008 r. jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową.
Agnieszka Kozłowska (sopran) to kolejna artystka, która uświetniła wieczór. To absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, stypendystka ministerstwa kultury, laureatka konkursów wokalnych, od 2001 r. solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, a od 2017 r. solistka Polskiej Opery Królewskiej.
Gromkie brawa zyskał Bogusław Morka (tenor), którego wyszkowska publiczność zawsze wita z dużą radością. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, zadebiutował w 1984 r. jeszcze jako student. Popularność zdobył występując m.in. w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie. Wydał cztery płyty.
Artystom towarzyszyła orkiestra kameralna Alla Breve pod dyrekcją Bogny Dulińskiej. W tak znakomitym wykonaniu publiczność wysłuchała m.in. arii Skołuby ze „Strasznego dworu”, słynnego mazura pochodzącego także z tej opery, arii Halki „Gdybym rannym słonkiem”.
J.P.
















Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta