ASF coraz bliżej
(Zam: 28.03.2019 r., godz. 14.25)O tym fakcie poinformował na sesji Rady Powiatu powiatowy lekarz weterynarii Edmund Matey. Dzik znajdował się na terenie gminy Pokrzywnica (powiat pułtuski).
- Nie ma jeszcze nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, ale prawdopodobnie nastąpi poszerzenie strefy czerwonej w gminie Somianka - podkreślił Edmund Matey. - Gdyby to nastąpiło jeden z zakładów ubojowych będzie w tej strefie.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w 2018 r. skontrolował 396 gospodarstw utrzymujących świnie pod względem przestrzegania zasad bioasekuracji.
- W większości były wydane wezwania do usunięcia uchybień, część rolników sama zrezygnowała z utrzymywania świń - podkreślił Edmund Matey. - Zdarzają się niepokojące sytuacje - u części rolników deklarujących, że świń nie utrzymują, w trakcie naszych kontroli znajdujemy te zwierzęta, a w gospodarstwach nie ma zachowanych wymogów bioasekuracji.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii prowadzi również badania monitoringowe dzików w kierunku ASF. W 2018 r. zbadał 34 dziki zabite w wyniku wypadków komunikacyjnych, 273 odstrzelone przez myśliwych oraz pobrał 1133 próbki od świń w strefie czerwonej. Wszystkie wyniki były ujemne.
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, „Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.”.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl