Wojsko promowało się w Wyszkowie
(Zam: 21.03.2019 r., godz. 13.57)Wydarzenie organizują co roku gmina Wyszków i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie. Odbywa się ono w tzw. dzień wagarowicza - dzieci i młodzież odwiedzają halę WOSiR, by zapoznać się ze specyfiką działania, ofertą wielu podmiotów kształcących kadrę wojskową. Promują się też średnie szkoły, które prowadzą klasy o profilu wojskowym.
W Wyszkowie gościli przedstawiciele jednostek wojskowych, wojskowych komend uzupełnień, samorządowcy, żołnierze, przedstawiciele innych służb mundurowych, pasjonaci wojska, militariów i in.
- Tegoroczne Wiosenne Spotkania z Wojskiem doskonale wplatają się w cykl akcji promocyjnych organizowanych przez ministra obrony narodowej pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. Niezmiennie od lat zasadniczym celem tego projektu, który Wojskowa Komenda Uzupełnień realizuje wspólnie z gminą Wyszków, jest popularyzacja wiedzy o naszych siłach zbrojnych, jak również możliwościach odbycia służby wojskowej - podkreślił witając zebranych komendant WKU w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek. - Z perspektywy czasu wiem, że te cele w pełni osiągnęliśmy, bo przez te lata od 2011 r. przewinęło się przez tę halę i przez plac na zewnątrz ok. 10 tys. zwiedzających. Wiele osób powołaliśmy do odbycia różnych form służby wojskowej - zawodowej, przygotowawczej i ostatnio do terytorialnej służby wojskowej. Myślę, że Wiosenne Spotkania z Wojskiem są projektem powszechnym, jedną z bardziej udanych imprez promujących wojsko na północnym Mazowszu. Spotkania wpisały się na trwałe w krajobraz przedsięwzięć Wyszkowa - miasta niezwykle przyjaznego wojsku.
- Jestem przekonany, że dla młodych uczestników dzisiejszej uroczystości wojsko to będzie wspaniała przygoda, być może dla niektórych trwająca całe życie - podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Bezpieczeństwo nie jest stanem osiągniętym raz na zawsze, musimy o nie dbać inwestując w armię, promując ją, a bez młodych adeptów rozwój wojska nie będzie możliwy.
Podczas uroczystości za szczególne zaangażowanie w przekazywaniu i krzewieniu idei patriotycznych, związanych z obronnością kraju i tradycją oręża polskiego prawo noszenia odznaki pamiątkowej WKU w Wyszkowie przyznano płk dr Zdzisław Małkowskiemu.
W trakcie inauguracji wydarzenia pokaz umiejętności (m.in. walki wręcz) dali uczniowie klas mundurowych Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie oraz szkoły Feniks działającej m.in. w Pułtusku. Można było też pokaz tresury psów specjalnych w wykonaniu żołnierzy z jednostki saperskiej w Kazuniu. Na stoiskach zwiedzający mogli uzyskać informacje o kierunkach kształcenia, obejrzeć broń, przymierzyć elementy wyposażenia żołnierskiego, podziwiać także sprzęt historyczny. Przed halą WOSiR również dostępny był sprzęt wojskowy, w tym pojazdy, z których największe zainteresowanie budził czołg Leopard.
Organizatorzy zaprosili zwiedzających na degustację grochówki i wojskowego chleba.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl