Pierwszy taki zjazd
(Zam: 25.02.2019 r., godz. 13.44)Uroczystość odbyła się 23 lutego i rozpoczęła się od mszy. Część oficjalną przygotowaną w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach poprowadzili absolwentka Anna Mróz i uczeń trzeciej klasy gimnazjum Wiktor Mikołajczyk. Spotkanie zainaugurował polonez, którego zatańczyli dyrektor szkoły Krzysztof Ochmański, absolwenci oraz członkowie działającego w placówce Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków”.
Prowadzący przybliżyli historię szkoły, która sięga lat 20. XX w. Po I wojnie światowej mieszkańcy postanowili stworzyć warunki do edukacji ich dzieci - przez kilkanaście lat najmłodsi uczyli się w prywatnych domach. W 1935 r. wybudowano szkołę w miejscu, gdzie stoi dziś obecny jej budynek. W trakcie II wojny światowej spalili ją Niemcy. Po wojnie szkoła została odbudowana, a budynek służył do 1993 r. Dziś uczniowie i nauczyciele korzystają z nowego obiektu. Wieloletnimi dyrektorami nowińskiej szkoły byli m.in. Arkadiusz Bazydło, Jan Świderek, Zofia Książek. Dziś uczą się w niej 164 osoby.
- Już samo przygotowywanie tej uroczystości było dla nas lekcją historii, wychowania, patriotyzmu lokalnego. Ja osobiście odbyłem w ramach przygotowań lekcje tańca - stwierdził dyrektor Krzysztof Ochmański. - Nasz zjazd to spotkanie co najmniej trzech pokoleń - dzieci, rodziców, dziadków. Są też wnuczkowie. To długo oczekiwane spotkanie. Dziękuję, że udało się je zorganizować. Zarejestrowaliśmy absolwentów ze szkoły, która mieściła się w budynkach mieszkalnych. Są też absolwenci z poprzedniej, drewnianej szkoły i ci, którzy uczyli się w tym, nowym budynku.
Krzysztof Ochmański zapowiedział bal absolwenta, który ma się odbyć w maju.
- Sto lat historii szkoły jest nierozerwanie związane z historią tej miejscowości. Absolwenci budowali tę miejscowość, tworzyli jej rozwój, sprawiali, że dynamicznie się rozwijała. Wśród nich byli i tacy, którzy szli w świat, Polskę. Dziś wiele pięknych życiorysów absolwentów możemy wspominać. Są oni zawsze dumą szkoły, której klimat tworzy społeczność, w nie budynki - podkreślił. - Życzę wszystkim państwu marzeń dotyczących tej szkoły, bo ich spełnienie poprowadzi do jej dalszego rozwoju.
Z okazji zjazdu dokumenty związane z budową szkoły przekazał dyrektorowi Krzysztofowi Ochmańskiemu Bogdan Szymański. Głos zabrali też inni absolwenci i osoby związane ze szkołą wspominając dziecięce czasy, pracę zawodową itp. Swoimi wspomnieniami podzieliła się m.in. Celina Żmijewska, która uczęszczała do szkoły w latach 1954-1961. Z kolei była nauczycielka Maria Błaszczak opowiadała o czasach, kiedy nauczyciele, rodzice stanęli w obronie szkoły, gdy padł pomysł jej likwidacji.
- Pracowałam tu osiem lat. Widzę tu wielu moich uczniów - dodała. - Dla mnie to ogromne przeżycie, że mogę tu z państwem być.
Uroczystość swoim występem uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”. Grupa działa w szkole od 2001 r., a jej choreografem jest obecnie Bartosz Wójcik, oprawą muzyczną zajmuje się Czesław Kwiatkowski, a kierownictwo organizacyjne pełni Krzysztof Ochmański. Tańczą w niej uczniowie i absolwenci nowińskiej szkoły oraz innych placówek z powiatu wyszkowskiego.
- To nasza wokalno-taneczna perełka - podkreślił Wiktor Mikołajczyk zapowiadając występ.
Uczniowie kl. IV, którzy zdobyli wiele nagród, m.in. tytuł Supertalent Wyszkowa zaśpiewali piosenkę „W moim ogródecku”. Cała sala śpiewała z uczennicą kl. III gimnazjum, Karoliną Ziembą, która akompaniowała sobie na gitarze. Krótki program zaprezentowali też uczniowie klas młodszych. Dziewczęta z kl. VIII zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Absolwent Paweł Runo dał pokaz sztuk walki. Zaśpiewali też Tomasz Gorczyca oraz udzielająca się z zespołach Wrzos, Kurpie Białe Krystyna Tarnarzewska. Z Wyszkowa przyjechali do Leszczydołu-Nowin Czesława i Marian Ciarkowscy, by zaśpiewać m.in. dla kolegów ze szkolnej ławy. Zagrały i zaśpiewały też rodziny Płomińskich i Zająców.
Uczestnicy zjazdu świętowali kosztując tortu. Mieli możliwość zwiedzenia szkoły, zapoznania się z jej kronikami. Był też czas na spotkania w klasach, dzielenie się wspomnieniami.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl