Plaga pijanych kierowców
(Zam: 11.02.2019 r., godz. 08.32)-
(fot. KPP w Wyszkowie)
Nie ma praktycznie tygodnia, by wyszkowska policja nie informowała o pijanych kierowcach stwarzających śmiertelne niebezpieczeństwo na drogach. W nocy 7 lutego na ul. Daszyńskiego w Wyszkowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skuterem. 42-letni kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
8 lutego około godz. 13.00 w Kręgach pijany kierowca traktora jadący pod prąd doprowadził do zderzenia z samochodem ciężarowym. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w organizmie 60-letniego kierowcy prawie 2 promile.
Nietrzeźwi kierowcy to nadal duży problem na naszych drogach. Każdy, kto wsiada za kierownicę po alkoholu stanowi ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników dróg. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia policja przypomina o konsekwencjach, z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu wykaże od 0,2 do 0,5 promila, wówczas odpowiemy z art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku sąd może orzec karę aresztu albo grzywny, a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny (art. 178a) – sprawcy grożą o wiele większe konsekwencje. W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.
W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogą one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.
PP
Na podstawie informacji z KPP w Wyszkowie
-
(fot. KPP w Wyszkowie)
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl