Lekcja na lodzie
(Zam: 26.01.2019 r., godz. 15.11)Lekcja odbyła się w piątek 25 stycznia i rozpoczęła się od spotkania w siedzibie jednostki, gdzie strażacy oraz zaproszeni przedstawiciele policji udzielali dzieciom cennych rad i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas ferii (na Mazowszu trwają od 28 stycznia do 10 lutego). Szkolenie przeprowadzili st. kpt. Marcin Turowski i kpt. Rafał Balcer. O tym, co zrobić, kiedy człowiek wpada do wody pokrytej lodem tłumaczyli posługując się filmem instruktażowym.
- Kiedy widzicie, że ktoś wpadł do wody, najważniejsze byście zawołali pomoc - podkreślił Marcin Turowski. - Czekajcie w miejscu, gdzie doszło do wypadku, by móc wskazać służbom, gdzie mają dojechać - dodał. - Gmina zorganizowała lodowisko - korzystajcie z niego i nie wchodźcie na rzekę czy inne zalewy. Nigdy nie wiadomo, jaką grubość ma lód, w każdej chwili może się on załamać.
Ważną wskazówką było ostrzeżenie, by tonącemu nie podawać ręki, bo może on wciągnąć ratującego do wody. Najlepiej wykorzystać szalik, kij, sanki, kurtkę itp.
Dzieci dowiedziały się jak pomóc osobie w stanie hipotermii, i jak przeprowadzić resuscytację.
- Reagujcie, wychłodzenie dotyka nie osób, które wpadły do wody. Ktoś może leżeć na chodniku, przy ławce i nieważne, czy jest pod wpływem alkoholu czy nie, każdego trzeba ratować - dodała sierż. szt. Marta Gierlicka, która wraz z podkom. Damianem Wroczyńskim z Komedy Powiatowej Policji przeprowadziła krótką lekcję dotyczącą bezpieczeństwa.
Z komendy dzieci pojechały autokarem nad zbiornik wodny w Skuszewie, gdzie czekali na nie strażacy. Marcin Turowski tłumaczył dzieciom wykonywane przez strażaków czynności. Funkcjonariusze prezentowali różne sposoby ratowania tonących.
Lekcja nawiązuje do akcji „Bezpieczne Ferie 2019” . Jak podaje komenda wojewódzka PSP na swojej stronie internetowej „Straż zwraca uwagę, że pomimo mrozu i oblodzenia, wchodzenie na zamarznięte rzeki, czy inne akweny jest bardzo niebezpieczne. Pozorna grubość pokrywy lodowej przy brzegu może wprowadzić w błąd, gdyż kilka metrów dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Lód może się załamać, a osoba która wpada pod wodę nie jest w stanie sama się z niej wydostać, czego efektem może być wychłodzenie, a nawet śmierć. W przypadku, gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia należy wezwać na pomoc służby ratownicze, dzwoniąc pod nr 112.”.
Także policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w trakcie ferii kontrolując pojazdy, trzeźwość kierowców, stan techniczny autokarów itp. Przypominają też dzieciom o zasadach poruszania się po drogach w warunkach złej widoczności oraz, gdy drogi są śliskie i zaśnieżone: „pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Warto też zwrócić uwagę, że przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla pieszego.Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona.Zimowe ferie to zabawy na śniegu i lodzie. Tu też konieczne jest, by pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a być może i tragedii. Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać należy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych, nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osoby.”. (źródło mazowiecka.policja.gov.pl/wwy).
Zainteresowani mogą zgłaszać do kontroli autokary przewożące dzieci na ferie. Zgłoszenia przyjmuje Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie pod nr tel. 29 743 62 40, 29 743 62 00 (dyżurny).
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl