Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 listopada 2024 r., imieniny Błażeja, Saturnina



156 lat temu wybuchło powstanie

(Zam: 23.01.2019 r., godz. 11.16)

W Kamieńczyku przy pomniku poświęconym poległym w bitwie pod Fidestem odbyła się uroczystość zorganizowana przez wyszkowskie Prawo i Sprawiedliwość.

Członkowie lokalnych struktur partii co roku organizują w tym miejscu spotkanie, by upamiętnić wybuch Powstania Styczniowego. Pomnik stoi na mogile powstańców styczniowych, upamiętnia czternastu poległych w potyczce pod Fidestem 12 marca 1863 r.
- Miejsce, w którym się znajdujemy jest najważniejszą pamiątką tych wydarzeń w naszym powiecie. Chcemy uczcić największy zryw powstańczy naszego narodu oddając hołd poległym i walczącym o niepodległość naszej ojczyzny w Powstaniu Styczniowym - podkreślił przewodniczący powiatowych struktur PiS, przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak.
Wśród gości uroczystości byli m.in. starosta Jerzy Żukowski, burmistrz Grzegorz Nowosielski, zastępca wójta gminy Brańszczyk Marek Zdziarstek, proboszcz ks. Kazimierz Klepacki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Wyszkowie Ewa Runo wraz z pocztem sztandarowym placówki, przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Władysława Deluga, reprezentant Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej Adam Mickiewicz, poczet sztandarowy Związku Piłsudczyków, sołtys Kamieńczyka Marek Curuł, radni miejscy.
Rys historyczny dotyczący lokalnego epizodu powstania przedstawił dr Adam Mickiewicz. Jak stwierdził, mogiła powstańcza zlokalizowana jest na dawnym cmentarzu. W bitwie pod Fidestem walki stoczyły siły powstańcze (liczące według różnych źródeł 200-500 powstańców) i wojska carskie (ok. 700 ludzi).
- Obecność tak dużego oddziału w pobliżu tak ważnych linii komunikacyjnych skłoniła władze carskie do działania przeciwko zgromadzonym siłom powstańczym - podkreślił Adam Mickiewicz. - Dopiero w okresie międzywojennym na tej mogile można było wybudować pomnik, który stoi do chwili obecnej. Najpewniej wzniosły go ówczesne władze gminy Kamieńczyk. Zauważamy, że ten obiekt wymaga naprawy, od dawna o tym się mówi. Są z nami przedstawiciele władz - to dobra sposobność, by przypomnieć o pomniku i zadbać o niego.
Na koniec przytoczył słowa Romualda Traugutta wypowiedziane na kilka dni przed śmiercią i zanotowane przez carskich śledczych. Dyktator powstania stwierdził, że celem powstania jest odzyskanie niepodległości, ustalenie porządku opartego na miłości chrześcijańskiej, poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości. Traugutt stwierdził: „Idea narodowości jest tak potężna i czyni tak wielkie postępy w Europie, że jej nic nie pokona”.
Uczennica Ewa Czupryniak zaśpiewała hymn Powstania Styczniowego. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze przed pomnikiem.
J.P.












































Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 24.01.2019 r., godz. 14.45
Zapowiadali parlamentarzystów, przyprowadzili Nowosielskiego. PiS w Wyszkowie dokonuje samozaorania się.
Dodane przez As, w dniu 24.01.2019 r., godz. 15.32
Brawo PiS Wyszków. Już nawet wasi posłowie omijają Wyszków szerokim łukiem.
Dodane przez merkel, w dniu 24.01.2019 r., godz. 16.44
PIS...TO JEDYNA POLSKA PARTIA....
merkel
Dodane przez Antonin, w dniu 24.01.2019 r., godz. 17.36
Nie rozśmieszaj mnie
Dodane przez Chwała bohaterom?, w dniu 25.01.2019 r., godz. 05.40
Szanowna władzo, skoro tak cenisz i szanujesz tych Bohaterów Styczniowych, a do tego lansujesz się od lat pod pomnikiem w Kamieńczyku. (Sobczak szczególnie wraz ze świtą), żegnajcie o ten pomnik. Nikt wam nie uwierzy, że nie widzieliście jak za chwilę się rozsypie. Żałosne to jest, raczej pokazujecie brak szacunku do poległych.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta