Wakacje w bibliotece
(Zam: 03.07.2018 r., godz. 14.34)Spotkania zatytułowane „Egzotyczne wakacje w bibliotece” przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat. W poniedziałek 2 lipca w ich trakcie gościł Jarosław Górski - kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki, popularyzator kultury, który w w bibliotece prowadził warsztaty interpretacji malarstwa. Dzieciom opowiedział o ich rówieśnikach żyjących 100 lat temu w Polsce wolnej, ale niezmiernie biernej, w której dla dzieci rarytasem były zwykłe landrynki, a wydarzeniem pójście do kina. Najmłodsi dowiedzieli się, jak wyglądał system nauki, fartuchy szkolne wykonane z cienkiego płótna chroniące ubrania przez plamami z atramentu, ławki, stalówki. Słuchaczy bardzo interesowało m.in. to ile kosztowały w owych czasach przybory szkolne oraz inne przedmioty i produkty potrzebne człowiekowi na co dzień.
Dzień później Dorota i Wojciech Smółkowscy zaproponowali dzieciom opowieść o Gambii, z której przywieźli m.in. zdjęcia. Uczestnicy zajęć tym razem również usłyszeli informacje m.in. o swoich rówieśnikach - żyjących współcześnie, ale w kraju biednym. Tam w szkołach uczniowie nie mają podręczników, a zeszyty przecina się na pół, by wystarczyło ich dla jak największej liczby dzieci. Jak tłumaczyła Dorota Smółkowska, gambijskie dzieci nie mają zabawek - bawią się tym co znajdą, w gry, które wymyślą.
- W Polsce dzieci są najważniejsze. Tam rodzice zajmują się zdobywaniem jedzenia i dzieci pozostają same sobie - stwierdziła.
A gdy już jest jedzenie, w pierwszej kolejności zaspokajają głód dorośli, bo to oni musza mieć siłę do zdobywania kolejnego pożywienia.
Dzieci zadały mnóstwo pytań m.in. o to, jaki w dotyku jest krokodyl, jaka religia panuje w Gambii, na czym śpią mieszkańcy.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl