Dzień pod znakiem nauki
(Zam: 13.06.2018 r., godz. 14.09)Dzień Nauki organizuje gmina Wyszków przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży. W tym roku samorząd przygotował spotkanie we współpracy z filią Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Szkołą Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicza. Wykłady, prezentacje, wręczenie nagród odbyło się w siedzibie wyszkowskiej filii płockiej uczelni.
- Wiedza jest kapitałem największym, chcemy wyposażyć w nią najmłodszych, by robili z niej dobry użytek przez całe życie – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski otwierając spotkanie. – Organizujemy ten dzień, byście wyrośli na światłych i mądrych obywateli – stwierdził.
Doceniając zaangażowanie i wysiłek uczniów organizatorzy wręczyli dyplomy liderom projektów gimnazjalnych. Nagrodzili także laureatów Wyszkowskiego Dyktanda o Pióro Pierwszej Damy i zwycięzców w konkursie filmowym „Pokochaj Wyszków”.
Młodzież wysłuchała wykładu prof. Radosława Lolo z Akademii Humanistycznej im Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, który mówił o polskiej drodze do odzyskania niepodległości.
- Były trzy skrajnie różne pomysły na Polskę – lewicowy, konserwatywny, socjalny, ale żadna opcja nie wygrała, bo wszyscy liderzy pogodzili się i oddali władzę Piłsudskiemu. Są sprawy ważniejsze niż prywatne ambicje i w polityce, i w życiu codziennym – podkreślił naukowiec. – Taką sprawą powinna być dla was niepodległa Polska. Dziś, w kraju skłóconym, podzielonym taka lekcja jest potrzebna.
Jak podkreślił profesor, odzyskanie niepodległości nie było sprawą oczywistą w 1918 r. Ukraińcy, Białorusini czekali na nią jeszcze wiele lat, Słowacy zmuszeni byli do funkcjonowania w ramach Czechosłowacji, a takie narody jak Bośniacy, Serbowie czy Słoweńcy egzystowali w ramach Jugosławii.
- To nie jest tak, że niepodległość wszystkim się po prostu należała. Trzeba było mnóstwa wysiłku, żeby jej odzyskanie się udało – zaznaczył prof. Radosław Lolo. – Za to, że tu jesteśmy zginęło w czasie I wojny światowej milion ludzi. Coś jesteśmy im winni. Ojczyzna to nasza matka i o niej zawsze mówmy życzliwie. O tej wielkiej – Polsce – i o tej małej – Wyszkowie – mówimy tak, by wszyscy wiedzieli, że jest ona dla nas wartością. Ta ojczyzna o też wasi koledzy, dlatego potrzeba też wzajemnej życzliwości.
Nieodłącznym elementem Wyszkowskiego Dnia Nauki są pokazy – młodzież prezentowała projekty edukacyjne związane z różnymi dziedzinami nauki.
Wykład dla nauczycieli „Obraz prawa w Rzeczypospolitej w „Panu Tadeuszu” wygłosił prorektor ds. filii w Wyszkowie doc. dr Henryk Goryszewski.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl