W każdym drzemie talent
(Zam: 26.04.2018 r., godz. 09.57)„My też potrafimy” to doroczna inicjatywa mająca na celu pokazanie zdolności, umiejętności podopiecznych ośrodka oraz jego filii w Gaju i w Niegowie. Wydarzenie odbyło się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, a w miejscach dla publiczności zasiedli reprezentanci zaprzyjaźnionych wyszkowskich placówek m.in. Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1, Przedszkola nr 7, Przedszkola nr 4 . Obecni byli też uczniowie, rodzice, kandydaci do SOSW, nauczyciele i inni pracownicy placówki.
- Praca z wami to czysta przyjemność. Jestem z wami 15 lat, a każdy dzień przy-nosi doświadczenia, radości, szczęście, więc póki co wypalenie zawodowe mi nie grozi - podkreślił dyrektor SOS-W Edyta Jarosz, która witała gości.
Przypomniała, że jubileusz ośrodka odbywa się pod hasem FETA, które jest skrótem od słów fantazja, empatia, talent, aktywność.
- Pod każdą literą kryje się słowo klucz, będące obrazem naszego codziennego życia - zaznaczyła.
Aby zilustrować codzienność uczniów organizatorzy pokazali prezentację multimedialną ze zdjęciami z życia szkoły.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie istnieje od 1968 r. W jego skład wchodzą: szkoła podstawowa, branżowa szkoła I stopnia, szkoła przysposabiająca do pracy oraz dwie szkoły filialne działające przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie i w Gaju.
W tym roku w placówce uczy się 192 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, autyzmem, zespołem Aspergera i zagrożeniem nie-dostosowaniem społecznym. Ośrodek pomaga również najmłodszym dzieciom (nawet 6-miesięcznym) w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Kadrę tworzy 96 doświadczonych oligofrenopedagogów (w tym psycholog, logopedzi, do-radca zawodowy, terapeuci gimnastyki korekcyjnej i nowoczesnych metod fizykoterapii, terapeuci integracji sensorycznej, hipoterapii, dogoterapii, aquaterapii itp.). Ośrodek zapewnia pomoc edukacyjną, rewalidacyjną i opiekuńczo-wychowawczą. Podstawowym celem placówki jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym zdobycia umiejętności szkolnych, rozwinięcia autonomii oraz wdrożenie do funkcjonowania społecznego w miarę ich indywidualnych możliwości i potrzeb. Placówka tak kształci dzieci, aby były w jak największym stopniu niezależne od otoczenia, by odkryły drzemiące w nich talenty.
W ramach 50-lecia placówka zaplanowała jeszcze: I Międzyszkolny Przegląd Piosenki „Feta” (17 maja w SOSW), wystawę prac uczniów wykonanych metodą wełny czesankowej (21-27 maja w miejskiej bibliotece), Dzień Dziecka (7 czerwca w SOSW), galę podsumowującą obchody (wrzesień, SOSW).
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl