Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 grudnia 2024 r., imieniny Adama, Ewy



Historia polskiego jazzu

(Zam: 03.03.2018 r., godz. 10.02)

Koncertem i prezentacją zdjęć z udziałem ich autora zakończyła się wystawa dostępna w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej zatytułowana „A story of Polish jazz”. Finisaż odbył się 2 marca.

Zwykle hucznie otwiera się wystawy, tym razem mogliśmy liczyć na interesujące zakończenie ekspozycji zawierającej zdjęcia najważniejszych polskich jazzmanów m.in. Jarosława Śmietany, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Leszka Możdżera, Ewy Bem, Urszuli Dudziak i in. Fotografie wykonał, goszczący na finisażu Andrzej Rumianowski, który debiutował tą wystawą w 2009 r. w Filharmonii Narodowej, gdzie wernisaż odbył się wraz koncertem gwiazd polskiego jazzu. Ekspozycja w Wyszkowie byłą 111 udostępnioną szerokiej publiczności. Do stworzenia wystawy zainspirował Andrzeja Rumianowskiego Jarosław Śmietana, który napisał utwór „A story of Polish jazz”, w którym wymienił 78 nazwisk muzyków.
- Miałem wtedy sfotografowanych 20 jazzmanów. Przez 2 lata jeździłem po Polsce i przez ten czas zrobiłem zdjęcia prawie 60 osobom – stwierdził autor. – Uznałem, że wystawa nie może się zmarnować i pomyślałem o Muzeum Jazzu – dodał.
Taka placówka funkcjonuje w Warszawie. Powstała oddolnie bez wsparcia ministerialnego, a współpracuje z nią szereg gwiazd polskiego jazzu. W jego zbiorach znajdują się instrumenty muzyczne, okładki płyt, części garderoby artystów, plakaty, wycinki prasowe itp.
Muzyczną perełką wieczoru był koncert gitarzystów Andrzeja Gondka i Krzysztofa Pacana. To doświadczeni muzycy, którzy współpracowali z wybitnymi polskimi i zagranicznymi twórcami. Andrzej Gondek spotkał na swojej muzycznej drodze m.in. Krystynę Prońko, Karen Edwards, Marka Prestona, Danutę Błażejczyk. Krzysztof Pacan współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Miką Urbaniak, Leszkiem Możdżerem
J.P.














Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta