Historia polskiego jazzu
(Zam: 03.03.2018 r., godz. 10.02)Zwykle hucznie otwiera się wystawy, tym razem mogliśmy liczyć na interesujące zakończenie ekspozycji zawierającej zdjęcia najważniejszych polskich jazzmanów m.in. Jarosława Śmietany, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Leszka Możdżera, Ewy Bem, Urszuli Dudziak i in. Fotografie wykonał, goszczący na finisażu Andrzej Rumianowski, który debiutował tą wystawą w 2009 r. w Filharmonii Narodowej, gdzie wernisaż odbył się wraz koncertem gwiazd polskiego jazzu. Ekspozycja w Wyszkowie byłą 111 udostępnioną szerokiej publiczności. Do stworzenia wystawy zainspirował Andrzeja Rumianowskiego Jarosław Śmietana, który napisał utwór „A story of Polish jazz”, w którym wymienił 78 nazwisk muzyków.
- Miałem wtedy sfotografowanych 20 jazzmanów. Przez 2 lata jeździłem po Polsce i przez ten czas zrobiłem zdjęcia prawie 60 osobom – stwierdził autor. – Uznałem, że wystawa nie może się zmarnować i pomyślałem o Muzeum Jazzu – dodał.
Taka placówka funkcjonuje w Warszawie. Powstała oddolnie bez wsparcia ministerialnego, a współpracuje z nią szereg gwiazd polskiego jazzu. W jego zbiorach znajdują się instrumenty muzyczne, okładki płyt, części garderoby artystów, plakaty, wycinki prasowe itp.
Muzyczną perełką wieczoru był koncert gitarzystów Andrzeja Gondka i Krzysztofa Pacana. To doświadczeni muzycy, którzy współpracowali z wybitnymi polskimi i zagranicznymi twórcami. Andrzej Gondek spotkał na swojej muzycznej drodze m.in. Krystynę Prońko, Karen Edwards, Marka Prestona, Danutę Błażejczyk. Krzysztof Pacan współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Miką Urbaniak, Leszkiem Możdżerem
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl