Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 lipca 2024 r., imieniny Ernesta, MałgorzatyJak leczyć żylaki?

(Zam: 21.01.2023 r., godz. 12.35)

Żylaki to problem zdrowotny, z którym mierzy się wiele osób. Nie można go bagatelizować - należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Czym właściwie są żylaki? Jakie są ich przyczyny i metody terapii? Sprawdź.Żylaki - co to takiego?


Powstawanie żylaków jest ściśle związane z krążeniem krwi w żyłach i tętnicach. To naturalny proces, podczas którego organizm zaopatrywany jest w tlen i inne niezbędne dla narządów i tkanek składniki odżywcze. Krew z serca wypychana jest tętnicami z dużym ciśnieniem, a następnie powraca do niego wolniej, żyłami. Podczas wszelkiej aktywności fizycznej na żyły i tętnice działają mięśnie, które sprawiają, że żyły są rytmicznie uciskane. Gdy mięśnie są słabe lub zastawki nie działają w pełni sprawnie, krew w żyłach może się cofać. W takiej sytuacji ciśnienie zaczyna wzrastać, a krew napiera na ściany żył znajdujące się w nogach. Konsekwencją takiego stanu jest rozszerzanie żył i ich rozciąganie. Niestety, żyły nie wracają już do pierwotnego stanu. Te fragmenty żył, które uległy rozciągnięciu (rozszerzeniu) prowadzą do zmian w obrębie skóry, która staje się cieńsza i napięta, a także błyszcząca. Cienka skóra sprawia, że żylak staje się widoczny. Przypomina niebieską linię, często o dość nieregularnych kształtach. W takich sytuacjach konieczne jest jak najszybsze umówienie wizyty u chirurga naczyniowego w Warszawie.

Objawy żylaków


Gdy żylaki pojawią się już na skórze - nikt nie ma wątpliwości, że zmaga się z problemem. Jednak choroba może powodować pojawienie się charakterystycznych symptomów znacznie wcześniej. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić czujność?
Wśród najczęściej wymienianych symptomów żylaków wskazuje się:
- uczucie ciężkich nóg,
- opuchnięte kostki, szczególnie wieczorem,
- ból w nogach, szczególnie w przypadku wzmożonego wysiłku statycznego, tj. przy długim staniu lub siedzeniu w tej samej pozycji,
- skurcze,
- wyraźnie zaznaczone linie żył, prześwitujących przez skórę.


Czynniki ryzyka wystąpienia żylaków


Żylaki to schorzenie w dużym stopniu uwarunkowane genetycznie. Dotychczasowe obserwacje pozwalają wskazać pewne predyspozycje do ich rozwoju. Zdecydowanie częściej obserwowane są u osób rasy białej, przy czym kobiety chorują znacznie częściej, niż mężczyźni.
Wśród innych czynników, które mają istotny wpływ na rozwój żylaków wskazać można:
- ilość przebytych ciąż,
- doustna antykoncepcja hormonalna,
- zaburzenia hormonalne,
- niewystarczająca ilość ruchu,
- wielogodzinne siedzenie, przede wszystkim z nogą założoną na nogę,
- wykonywanie zawodu, który wymaga wielogodzinnego stania - jak np. fryzjer czy kelner,
- obcisłe ubrania,
- noszenie butów na wysokim obcasie,
- otyłość i nadwaga,
- niewłaściwa dieta, w której występuje zbyt mało błonnika i witaminy C.
Nie bez znaczenia jest też styl życia, palenie tytoniu i alkohol.


Leczenie żylaków


Metoda leczenia żylaków zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. U większości osób leczenie jest jedynie objawowe. Należy mieć świadomość, że nie powoduje ono wyleczenia, ale może ograniczyć rozwój choroby i powikłania.
Jedną z najczęściej zalecanych metod jest leczenie uciskowe. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim właściwe dopasowane skarpetki i podkolanówki, które najlepiej zakupić dopiero po konsultacji z lekarzem. Stosowane mogą być też odpowiednie maści czy tabletki, których celem jest uszczelnienie naczyń.
Jeżeli choroba jest zaawansowana, konieczne może być wdrożenie leczenia chirurgicznego lub operacyjnego. Pierwsze z nich obejmuje skleroterapię i laserowe usuwanie pajączków, natomiast operacja to metoda dedykowana dla osób, u których żylaki powodują powikłania.


Materiał partnera

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta