Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 lipca 2024 r., imieniny Ernesta, MałgorzatyDebatowali o bezpieczeństwie seniorów

(Zam: 18.11.2022 r., godz. 18.36)

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie odbyła się, debata społeczna poświęcona seniorom „Świadomy Senior - Bezpieczny Senior”. Zorganizowała ją komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie.Debata odbyła się 16 listopada w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy Policji w Wyszkowie podinsp. Mariusz Sycik, który wprowadził seniorów w omawiane tematy dotyczące ich bezpieczeństwa w domu i w miejscach publicznych. Komendant zwracał uwagę słuchaczy na rozmaite oszustwa i związane z nimi zagrożenia, w szczególności metodę „na policjanta/wnuczka”. Nie zabrakło też porad, jak zachować się w przypadku natarczywych domokrążców i na pokazach sprzętu gospodarstwa domowego oraz w jaki sposób zapobiegać, jak pomóc i co zrobić, gdy zaginie osoba starsza. Wskazano, że np. posiadanie przez seniora zegarka z wbudowanym modułem GPS znacząco może skrócić poszukiwania, a co za tym idzie ocalić życie. Komendant wskazał również zagrożenia związane z obrotem pieniędzmi i transakcjami internetowymi. Dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie Małgorzata Ślesik-Nasiadko zaprosiła wszystkich zainteresowanych do zapisów na bezpłatne kursy internetowe.

Po tym wystąpieniu podkom. Daniel Tryc, kierownik Ogniwa Kontroli Ruchu Drogowego, omówił z seniorami zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zarówno jako pieszych, jak i rowerzystów.
Następnie głos zabrał kierownik Rewiru Dzielnicowych asp.s zt. Adam Pieńczuk, który przybliżył istotę pracy dzielnicowych i ich rolę dla lokalnego społeczeństwa jako funkcjonariusza pierwszego kontaktu.
Po tym wystąpieniu naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Piotr Ungrowski omówił  zasady działania aplikacji Moja Komenda, wskazując na jej funkcjonalność  i zaprezentował film instruktażowy.
Następnie ekspert Wydziału Prewencji podinsp. Tomasz Marcinkiewicz omówił z seniorami zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazując, iż jest to  interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa umożliwia również mieszkańcom wskazywanie miejsc, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę.
Na zakończenie odbyła się dyskusja podczas której uczestnicy debaty przekazali funkcjonariuszem problemy i spostrzeżenia, jakie napotykają w codziennym życiu.
Podsumowaniem debaty było sporządzenie ankiety przez wszystkich uczestników.
Źródło: KPP w Wyszkowie

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta