Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 lipca 2024 r., imieniny Marii, MagdalenyNa cześć pomordowanych w 1943 r.

(Zam: 20.09.2022 r., godz. 13.31)

W lesie pod Udrzynem 16 września została odsłonięta tablica upamiętniająca rozstrzelanie braci Antoniego i Stefana Brejnakowskich. Mordu dokonali niemieccy żandarmi w 3 marca 1943 r.W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu, Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nowych Budach, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, władze samorządowe na czele z wójtem gminy Brańszczyk prof. Wiesławem Przybylskim, radnymi Rady Gminy, dzieci i młodzież ze szkoły w Porębie oraz mieszkańcy lokalnych miejscowości na czele z sołtysami. Honorowe miejsce podczas uroczystości zajęła rodzina zamordowanych oraz inicjator wydarzenia prof. Stanisław Białousz.

Rys historyczny wydarzenia i biografię pomordowanych przedstawił Sławomir Gałązka. Mszę świętą w intencji braci Brejnakowskich odprawił ks. proboszcz Andrzej Grzybowski, który również dokonał aktu poświęcenia tablicy i odnowionego krzyża. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali Stanisław Brejnakowski (syn zamordowanego Stefana) i Sławomir Brejnakowski (wnuk Antoniego).

Chór szkolny ze szkoły w Porębie pod kierunkiem Michała Sitka zaprezentował kilka utworów patriotycznych wprowadzając zebranych w klimat wydarzeń wojennych. Do osobistych rodzinnych wspomnień odwołał się w swoim przemówieniu prof. Stanisław Białousz mówiąc o żonach i dzieciach pomordowanych, podkreślając, w jak ciężkich czasach przyszło im żyć i zmagać się z trudami życia codziennego w komunistycznej Polsce. W imieniu rodziny podziękowania wyraził Stanisław Brejnakowski, który ze wzruszeniem dziękował wszystkim za uczczenie pamięci ojca i wuja.

Po uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przez delegacje m.in. samorządowe, rodzinne, szkolne i strażackie zgromadzeni goście mogli rozgrzać się gorącym posiłkiem przygotowanym przez Szkołę Podstawową w Porębie.
Organizatorami uroczystości byli: gmina Brańszczyk, parafia pw. Świętej Barbary w Porębie i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, a nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwały Ochotnicze Straże Pożarne z Udrzyna, Poręby i Tuchlina.
Autor tekstu i zdjęć: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w BrańszczykuNapisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta