Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 grudnia 2022 r., imieniny Krystyny, SabinyNarodowe Czytanie i premiera widowiska

(Zam: 08.09.2022 r., godz. 10.44)

W pierwszą niedzielę września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Długosiodle odbyły się Narodowe Czytanie oraz premiera sidowiska słowno-muzycznego „Ballady i Romanse”.Narodowe Czytanie „Piosenką Maryli” rozpoczęła pani Olga Owsiak. Utwór wybrany nieprzypadkowo – to właśnie „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza były lekturą tegorocznej odsłony akcji. Wysłuchaliśmy dwóch ballad – zastępca wójta  Ewa Karczewska zaprezentowała balladę „Rybka”, a Jakub Ognik zadeklamował utwór „Romantyczność”. Towarzyszyła im pieśń gminna w wykonaniu pań z klubów seniora „Niezapominajka” i „Złota Jesień” .

Drugą częścią wydarzenia była premiera widowiska słowno-muzycznego „Ballady i Romanse”. Spektakl jest efektem przeprowadzonych warsztatów teatralnych, muzycznych i tanecznych zrealizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Śród dnia przyjdź kiedy… To może we śnie?”. Całość jest częścią ministerialnego programu „Ballady i Romanse”, którego celem jest przypomnienie znaczenia pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i Romansów” poprzez współczesne działania artystyczne, inspirowane tą publikacją oraz ukazanie jej wpływu na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie.

Międzypokoleniowa grupa – młodzież, dorośli i seniorzy – zaprezentowała zgromadzonym efekt swojej trzymiesięcznej pracy. Widowisko łączące w sobie śpiew, taniec i teatr, mickiewiczowski romantyzm i kulturę współczesną. Sekcją teatralną opiekowała się Daria Galant – autorka tekstu poetyckiego przedstawienia. Oprawę muzyczną oraz warsztaty śpiewu przygotowała i przeprowadziła Agnieszka Łazicka-Andrusiuk. Autorką choreografii i instruktorką tańca była Blanka Malinowska. Występom na gitarze akustycznej i fortepianie akompaniował Wiktor Piórkowski.

Zarówno występy lektorów, jak i przedstawienie zostały docenione i nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami.
Inicjatywę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl