Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 lipca 2024 r., imieniny Ernesta, MałgorzatyNarodowe Czytanie i premiera widowiska

(Zam: 08.09.2022 r., godz. 10.44)

W pierwszą niedzielę września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Długosiodle odbyły się Narodowe Czytanie oraz premiera sidowiska słowno-muzycznego „Ballady i Romanse”.Narodowe Czytanie „Piosenką Maryli” rozpoczęła pani Olga Owsiak. Utwór wybrany nieprzypadkowo – to właśnie „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza były lekturą tegorocznej odsłony akcji. Wysłuchaliśmy dwóch ballad – zastępca wójta  Ewa Karczewska zaprezentowała balladę „Rybka”, a Jakub Ognik zadeklamował utwór „Romantyczność”. Towarzyszyła im pieśń gminna w wykonaniu pań z klubów seniora „Niezapominajka” i „Złota Jesień” .

Drugą częścią wydarzenia była premiera widowiska słowno-muzycznego „Ballady i Romanse”. Spektakl jest efektem przeprowadzonych warsztatów teatralnych, muzycznych i tanecznych zrealizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Śród dnia przyjdź kiedy… To może we śnie?”. Całość jest częścią ministerialnego programu „Ballady i Romanse”, którego celem jest przypomnienie znaczenia pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i Romansów” poprzez współczesne działania artystyczne, inspirowane tą publikacją oraz ukazanie jej wpływu na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie.

Międzypokoleniowa grupa – młodzież, dorośli i seniorzy – zaprezentowała zgromadzonym efekt swojej trzymiesięcznej pracy. Widowisko łączące w sobie śpiew, taniec i teatr, mickiewiczowski romantyzm i kulturę współczesną. Sekcją teatralną opiekowała się Daria Galant – autorka tekstu poetyckiego przedstawienia. Oprawę muzyczną oraz warsztaty śpiewu przygotowała i przeprowadziła Agnieszka Łazicka-Andrusiuk. Autorką choreografii i instruktorką tańca była Blanka Malinowska. Występom na gitarze akustycznej i fortepianie akompaniował Wiktor Piórkowski.

Zarówno występy lektorów, jak i przedstawienie zostały docenione i nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami.
Inicjatywę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta