Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 czerwca 2022 r., imieniny Maryli, WładysławaDzień Dziecka historią malowany

(Zam: 20.06.2022 r., godz. 12.55)

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku 12 czerwca przygotowało wiele atrakcji dla dzieci.„Dzień Dziecka w gminie Brańszczyk historią malowany” okazał się wyjątkowy i pełen niespodzianek. Wszystkie dzieci, które odwiedziły skansen dostały watę cukrową, a przez cały dzień było ich ok. 700.
O godzinie 10.00 wystartowała „Sportowiada” na boisku gminnym. W różnych dyscyplinach sportowych,  w różnych  kategoriach wiekowych rywalizowały dzieci i młodzież. Wszyscy uczestnicy „Sportowiady” otrzymali medale, a zwycięscy poszczególnych dyscyplin tj. sztafeta, biegi, piłka nożna, tor przeszkód, rzut piłką lekarską, marsz lub bieg farmera otrzymali nagrody. Organizatorzy dziękuję Tomaszowi Łyskawemu za pomoc przy organizacji zawodów.
Równolegle starsze dzieci wzięły udział w I Biegu Patrolowym im. Rotmistrza Wacława Haczyńskiego. Uczestnicy gry terenowej mieli do wykonania 7 zadań m.in. strzelanie, wspinanie po linach, pokonanie zasieków. Punkty były rozmieszczone na terenie Brańszczyka.  Zwyciężyła grupa chłopców z Brańszczyka z bardzo dobrym czasem 1:19 h i wzorowo zaliczonymi zadaniami. Współorganizatorami I Biegu była 21. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Plejady” oraz Młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 im. Rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej wraz z opiekunami.

Od godziny 11.00 Skansen im. Marii Żwirskiej wypełniły stoiska edukacyjne, promocyjne i handlowe. Wszystkie dzieci odwiedziły Kącik Biblioteczny przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku, a w nim  konkursy o postaciach z bajek, rebusy i krzyżówki, kodowanie oraz animacje. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Małego Kucharza, przy którym każde dziecko mogło dla siebie skomponować zdrowy owocowy deser. Nie zabrakło też cukrowej waty, lodów i dmuchanych zjeżdżalni.

Stowarzyszenie historyczne Bajka zaprezentowało dioramy z epoki wczesnego średniowiecza i sarmacji. Pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuków, pokazy sokolnicze oraz pokazy rzemiosła średniowiecznego i nowożytnego, pozwoliły młodemu pokoleniu skonfrontować czasy współczesne z tym, co archaiczne.  Nie zabrakło również kulinarnej strony z dawnej epoki. Każdy mógł przygotować dla siebie podpłomyk z ulubionymi dodatkami a następnie upiec go w starym historycznym piecu.
Wydarzenie z okazji Dnia Dziecka bez wątpienia malowała historia.

O godz. 13.00 nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki,  Dorota Socik powitała bardzo serdecznie wszystkie dzieci oraz zaproszonych gości, przedstawiciela Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, zastępcę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Kazimierza Porębskiego, gospodarza gminy Brańszczyk wójta Wiesława Przybylskiego wraz z przewodniczącą Rady Ewą Wielgolaską, radnymi oraz sekretarz gminy Beatą Wójcik,  członków Związku Piłsudczyków RP Oddziału Ziemi Cudu nad Wisłą powiatu wołomińskiego płk. Andrzeja Michalika, mjr. Edwarda Urbanowskiego, mjr. Tadeusza Dobczyńskiego, kpt. Andrzeja Jastrzębskiego. Ponadto wydarzenie swoją obecnością uświetnił dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, płk. Leszka Iwańca.
 
W tym dniu lista powitań była bardzo długa, skierowana także do Prof. Stanisława Białousza, zastępcy burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Daniela Choinki oraz do dowódców, prezesów i kierowników instytucji, stowarzyszeń czy też kół, którzy przybyli w większym gronie prezentując stoiska promocyjne: por. Wojciecha Szydlaka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie, Nadleśniczego Waldemara Wańczyka i zastępcy Łukasza Łapińskiego wraz z pracownikami z Nadleśnictwa Wyszków, dyrektor Agaty Bartkiewiecz oraz zastępcy Jacka Jarmuły z Centrum Szkolenia Lotniczego w Nagoszewie, prezesa Dariusza Szymanowskiego i członków Stowarzyszenia Wizna 1939, prezesa Koła Łowieckiego „Dzik Wyszków” Sylwestra Runo wraz z towarzyszami, prezesa Ochotniczych Straży Pożarnych Jacka Zalewskiego.
Po powitaniu delegacja udała się odsłonić tablicę pamiątkową, poświęconą Wacławowi Haczyńskiemu. Po złożeniu kwiatów pod tablicą głos zabrał wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski oraz zaproszeni goście.
Popłynęły podziękowania w szczególności do wszystkich zaangażowanych w poszczególne inicjatywy, dzięki którym udało się zorganizować na ten dzień tyle atrakcji.

Po części oficjalnej na wszystkie dzieci czekał spektakl grupy teatralnej Lokomotora i ich program animacyjny. A o godzinie 16.00 spektakl cyrkowy „Amore czyli retro cyrk”.
Organizatorzy dziękuję Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Radnym Gminy Tadeuszowi Kruszewskiemu oraz Adamowi Błońskiemu za pomoc przy ufundowaniu tablicy poświęconej Wacławowi Haczyńskiemu, Dyrektorowi i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Andrzejowi Mierzwińskiemu i Dowódcy Garnizonu Ostrów płk. Leszkowi Iwańcowi za poświęcony czas i pomoc przy wydaniu publikacji historycznej pt. „Rotmistrz Wacław Haczyński, Żołnierz czasu wojny, obywatel czasu pokoju…”. Podziękowania za część historyczną oraz artystyczną Grupie Bajka i rekonstruktorom pikniku historycznego oraz grupie teatralnej Locomotora, KGW Turzyniacy, KGW Klub Seniora w Brańszczyku oraz Orkiestra „Darmanista” za piękne występy sceniczne.
Dzień dziecka zakończył się rozdaniem nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku.
Źródło: branszczyk.pl

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl