Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 czerwca 2022 r., imieniny Łucji, WilhelmaDzień Europejski w Długosiodle

(Zam: 01.06.2022 r., godz. 11.56)

W piątek 17 maja odbył się Dzień Europejski pod hasłem „Bezpieczna Polska w zintegrowanej Europie”.Celem spotkania było przekonanie uczestników wydarzenia, że integracja europejska, oparta na zasadach przestrzegania prawa uzgodnionego przez wszystkich członków wspólnoty oraz wartości wyrażonych w karcie praw podstawowych, gwarantuje bezpieczeństwo. Program przygotowała Fundacja im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego „My obywatele Unii Europejskiej”, której założycielem jest Olgierd Łukaszewicz.

Rozpoczęto prezentacją książki Alicji Wejner „Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski”. Jest ona publicystyczno-literackim portretem wybitnego botanika, wynalazcy, meteorologa, leśnika, klimatologa, ojca ergonomii, krajoznawcy, pedagoga, powstańca listopadowego i autora Konstytucji dla Europy 1831 r. - Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Następnie głos zabrał dyplomata, ekonomista, wiceminister spraw zagranicznych, ambasador RP przy Unii Europejskiej, wysoki rangą urzędnik Sekretariatu Rady Unii Europejskiej w Brukseli Marek Grela. Przypomniał, jak powstała idea europejska i jakie zasady panują wśród członków Unii Europejskiej. Podkreślał, że Polska suwerenność może rozwijać się tylko w zjednoczonej Europie - …. suwerenność w Unii Europejskiej to jest poszerzenie suwerenności narodowej, bo mamy wielki wpływ na inne sprawy, na które dawniej nie mieliśmy, uczestniczymy we wszystkich debatach, często dotyczących konfliktów czy problemów. Polska musi pozostać krajem otwartym. Musimy wiązać swoje życie i przyszłość z naszymi sąsiadami … - mówił.

Odbyła się także debata z udziałem ambasadora, wójta Stanisława Jastrzębskiego, młodzieży i mieszkańców. Debatowano o suwerenności, integracji i problemach współczesnej Europy. Następnie zaprezentowano spektakl teatralny pt. „Romantyczny Testament Jastrzębowskiego – Marzenie o bezpiecznej Europie” w wykonaniu aktorów: Moniki Goździk, Stanisława Banasiuka i Olgierda Łukaszewicza oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki - Kai Bułatowicz i Jana Karamuza.
„Konstytucja dla Europy 1831” to zapiski kanoniera Jastrzębowskiego, który wraz z towarzyszami broni, walcząc na polu Olszynki Grochowskiej stworzył projekt „Wiecznego Przymierza między Narodami dla zachowania pokoju”. Wiele jego tez, rewolucyjnych na owe czasy, ma kontynuację w dzisiejszej Unii Europejskiej. Dlatego warto o nich pamiętać.
Źródło: dlugosiodlo.pl

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl