Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 lipca 2024 r., imieniny Aleksego, BogdanaTańcowała „Przepióreczka”

Ikona
(Zam: 28.06.2011 r., godz. 11.30)

W dzień Bożego Ciała na placu przy Szkole Podstawowej w Jackowie Górnym odbył się XV koncert galowy zespołu ludowego „Przepióreczka”. Występy dzieci i młodzieży ściągnęły duże grono widzów. Sam koncert był również pożegnaniem odchodzących ze szkoły uczniów-tancerzy z szóstych klas oraz oficjalnym przywitaniem przepiórczych pierwszoklasistów.

Na wstępie prowadzące koncert galowy dziewczęta przedstawiły początek Zespołu Pieśni i Tańca „Przepióreczka”.
- Powstał on dzięki staraniom Wacława Główczyka w kwietniu 1994 roku. Obecnie zespół prowadzi dyrektor szkoły w Jackowie Górnym Aleksandra Kalinowska. „Z tej mąki będzie chleb”, orzekli wtedy nauczyciele naszej szkoły i tak się to zaczęło. W 1995 r. zespół obrał obecną nazwę i wystąpił pierwszy raz przed szerszą publicznością na gminnych dożynkach oraz w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Ostrołęce. Pierwszy koncert galowy odbył się w 1996 roku. Następny, rok później, w dniu Bożego Ciała. I tak rozpoczęły się już tradycyjne, coroczne występy zespołu.
Obecnie „Przepióreczce” przygrywają Stanisław Kadłubowski i Kazimierz Rogalski na akordeonie oraz Eugeniusz Gąsiorowski na kontrabasie.
Opiekun „Przepióreczki”, a zarazem dyrektor szkoły w Jackowie Górnym, złożyła podziękowania najstarszej grupie szkolnej. Wszyscy uczniowie klasy szóstej tańczyli w zespole. Byli to: Natalia Ciach, Karolina Gajewska, Klaudia Kaput, Magda Kasińska, Radek Rakowski, Łukasz Waszkiewicz, Dawid Wierzbicki.
Zaraz potem wystąpili najmłodsi adepci „Przepióreczki” w widowisku z kogucikiem. Układ ten przedstawia zwyczaj chodzenia z kogucikiem, zawiera tańce i pieśni charakterystyczne dla regionu śląskiego. Chwile potem, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie o treści: Będę systematycznie uczęszczać na wszystkie zajęcia zespołu. Będę szanować stroje zespołu, dokładnie pastować buty i przyszywać guziki. Na koncertach będę dawać z siebie wszystko, będę śpiewać ile tchu w piersiach, będę tańczyć jak mi zagrają. Będę się troszczyć o rodzinna atmosferę w zespole. Będę wzorową „Przepióreczką”. Ślubowali: Olga Dąbrowska, Inga Pawłowska, Sylwia Piotrowska, Ewa Sobierańska, Kuba Bryczyński, Kuba Kamiński, Wiktor Wilkowski, Damian Wiśniewski. Każde z dzieci otrzymało łyżeczkę mikstury, która zapewnia chęć do tańca, siły, ochotę i uśmiech na twarzy.
Głównym punktem występu był występ pn. „Obrzęd weselny w Puszczy Białej” dofinansowany w kwocie 6 tys. złotych przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Projekt polegał na wiernym odtworzeniu obrzędu weselnego z wszystkimi jego elementami: wiciem wieńca, przybyciem orszaku pana młodego, rozplecinami, pożegnaniem i błogosławieństwem, wyjazdem i powrotem ze ślubu oraz ucztą weselną z oczepinami. Podczas przedstawienia nad uczestnikami „Przepióreczki” przeleciał nieoczekiwanie bocian, dodając tym samym realizmu całemu tańcu weselnemu.

M&M’s

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta