Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 października 2020 r., imieniny Anety, Marcina

Dni Wyszkowa

Ikona
(Zam: 28.06.2011 r., godz. 12.00)

Pokaz laserów (zapraszamy do obejrzenie filmiku), występ ukraińskiego zespołu ludowego Barvinok, teatr uliczny, koncerty, przedstawienia – tak przebiegały Dni Wyszkowa odbywające się od 23 do 26 czerwca. Rozpoczęły się w czwartek od festiwalu „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”. Dzień później organizatorzy zaprosili wyszkowian na Festiwal Kultury Ulicznej. W sobotę można było wziąć udział w Dniach Morza i I Wyszkowskim Biegu Świętojańskim. Dni Wyszkowa zakończyły się Nocą Świętojańską.

Piękno utrwalone w muzyce
W dobie triumfujących MP 3, wypierających szlachetne i stylowe płyty winylowe, w czasach, kiedy częściej można usłyszeć „Sto lat” lub „Sokoły” z balkonu sąsiadów, niż dawne piosenki z duszą, spragnieni piękna w muzyce mogą znaleźć je na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. pod wymowną nazwą „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”. Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Wyszkowa.
Festiwal, współorganizowany przez „Klub 2012” przy aktywnym udziale jego prezesa Andrzeja Rębowskiego, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” i Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie, odbył się już po raz osiemnasty 23 czerwca. Poprowadził go Ryszard Wolański, dziennikarz i producent muzyczny TVP, jeden z jurorów. Poza nim w jury zasiadali: Krzysztof Heering (wykładowca na Akademii Muzycznej w Warszawie), Aleksander Nowacki (kompozytor i producent muzyczny), Ryszard Poznakowski (kompozytor, założyciel i lider zespołu „Trubadurzy”) oraz Janusz Kondratowicz (poeta, satyryk, autor tekstów piosenek). Na festiwalu wystąpiła też Małgorzata Główka, która zdobył nagrodę Super Grand Prix w 2010 r. Oczarowała słuchaczy swoim głosem i interpretacją utworów, wykonanych przed występem gwiazdy i gościa specjalnego, Jerzego Połomskiego. Wśród publiczności znaleźli się m.in. zastępcy burmistrza Adam Mróz i Adam Warpas, Henryk Kowalczyk, Wojciech Chodkowski, ks. Waldemar Krzywiński, Janusz Wultański, Zdzisław Bocian, zespół „Partita”, Andrzej Dąbrowski.
– Powitajmy imperatorów współczesnych stadionów – Andrzej Rębowski wraz z synem Sebastianem Rębowskim przywitali obecne na sali gwiazdy sportu. – Festiwal ma już osiemnaście lat, to jak cztery olimpiady.
Byli to Władysław Zieliński, Henryk Petrich, Wiesław Rudkowski, Wojciech Borowiak oraz trenerzy Danuta i Ryszard Soćko. Wystąpiło 22 wykonawców, którzy wybrali piosenki (m.in. „Ludzkie gadanie”, „Modlitwa”, „Gdybyś”, „Nie wierz mi, nie ufaj mi”) z repertuaru m.in. Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena, Wioletty Villas, Jonasza Kofty, Alibabek. O ile same utwory były bardzo różne (nostalgiczne, wesołe, refleksyjne), to poziom ich wykonania był zbliżony. Artyści reprezentowali duże umiejętności, można było wysłuchać profesjonalnych wykonań. Wysoki poziom uczestników oraz ich również aktorsko interesujące występy, widzom zapewniły ciekawie spędzony wieczór. Na scenie zaśpiewali: Paweł Mosiołek, Małgorzata Jeśmontowicz, Kinga Jurkiewicz, zespół Airam, Aldona Tomaszewska, Małgorzata Nakonieczna, Dorota Sacewicz, Paulina Lewandowska, Angelika Węgrowska, Patrycja Mizerska, Anna Dębska, Maja Ziobrowska, Wiktoria Wizner, Anna Szatybełko, Aleksandra Krzyżańska, Emilia Hamerlik, Klaudia Nowak, zespół „Aniołki z piekła rodem”, Monika Kruszyńska, Tadeusz Seibert, Daria Zawiałow i Monika Skibicka. W drugiej części festiwalu wystąpił Jerzy Połomski, wspominający czasy swojej młodości, które porównał z obecnymi, w których debiutują najmłodsi artyści. Zaśpiewał m.in. „Sentymentalny świat”, „Iść za marzeniami” (dedykowane śpiewającej młodzieży).
– Życie na scenie uczy pokory – mówił. – Należy wszystko, co nas otacza, pomniejszać – zarówno sukcesy, i porażki.
Dla uczestników festiwalu przewidziano wiele nagród – od upominków, przyznawanych przez lokalną prasę, po główną, Super Grand Prix. „Głos Wyszkowa” wyróżnił Tadeusza Seiberta, „Kurier Wyszkowski” Annę Dębską. Nagrodę Publiczności w wysokości 500 zł ufundował i wręczył Darii Zawiałow Wojciech Chodkowski. Nagrody w wysokości 1 000 zł ufundowali i przekazali swoim faworytom: starosta Bogdan Pągowski Annie Szatybełko, wicestarosta Zdzisław Bocian Dorocie Sacewicz, przewodnicząca Rady Powiatu Justyna Garbarczyk Małgorzacie Jeśmontowicz, przewodniczący Rady Miasta Józef BiernackiKindze Jurkiewicz, nagrody w wysokości 500 zł: Jarosław Kalinowski Monice Skibickiej, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski Monice Kruszyńskiej, dyrektor POKiS Maria Gajewska Małgorzacie Nakoniecznej. Dwie równorzędne nagrody (3 000 zł), przygotowane przez ZAiKS oraz burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego otrzymał zespół Airam oraz Daria Zawiałow. Grand Prix (1 000 euro, ufundowane przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych oraz statuetka) przyznano Tadeuszowi Seibertowi za interpretację piosenki do słów Jonasza Kofty „Jej portret”. Główny laur festiwalu, czyli Super Grand Prix (ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego 10 000 euro i statuetka) z rąk Ryszarda Poznakowskiego otrzymała Aleksandra Krzyżańska za piękne wykonanie utworu Wioletty Villas „Mechaniczna laleczka”.
Laureatka wystąpi – zgodnie z tradycją – na rozpoczęciu przyszłorocznego festiwalu, na który organizatorzy zapraszają 7 czerwca, zwyczajowo w Boże Ciało. Warto przyjść i posłuchać muzyki, która pozytywnie nastraja i pięknie brzmi, a piękna przecież w życiu nigdy za wiele.
E.E.

***
Pamiętając o bohaterach morza
Przed Grotą Matki Bożej 25 czerwca przy parafii św. Idziego obchodzono Dni Morza.

Wydarzenie organizowane przez Bractwo Ligii Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji pełniących służbę na morzu i tych, którzy w czasie niej polegli. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Nadbużańska. Mszę koncelebrował ks. dziekan, kapelan mazowieckiej Ligi Morskiej i Rzecznej Waldemar Krzywiński.
– Nasze bractwo to dzieło, które trwa i pięknie się rozwija. Świat potrzebuje takich dzieł, takich autorytetów. To umiłowanie morza, a przez to i Boga – mówił odnosząc się do działalności wyszkowskiej jednostki. Po liturgii złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą marynarzom II Batalionu Morskiego i ich dowódcy kpt. mar. Adama Mohuczego, którzy podejmowali czyny zbrojne na Bugu i polach bitewnych wokół Wyszkowa w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W delegacji składającej wieńce znaleźli się m.in. Adam Warpas, wiceburmistrz Wyszkowa oraz Lidia Stępkowska, naczelnik miejskiego wydziału promocji, kultury i sportu. Uroczystość uświetnił koncert orkiestry reprezentacyjnej Ligii Morskiej i Rzecznej – Orkiestry Dętej Nadbużańskiej, która rozpoczęła hymnem Ligi.
– Zapraszam Państwa na muzyczny rejs dookoła świata – zachęcał do wysłuchania programu komandor Józef Kowalewski, dyrektor artystyczny Bractwa. Pod jego batutą, jak również bosmana Andrzeja Jacka Gerka i asystenta kapelmistrza Benedykta Cezarego Celiana, orkiestra zagrała utwory zróżnicowane gatunkowo, z różnych krajów i stron świata. Zgromadzeni przed grotą wysłuchali takich kompozycji jak: „Morze, nasze morze”, „Scipio” z opery G.F. Haendla, „Marsz Radetzky’ego”, „Funiculi, Funicula” czy „Yellow submarine” zespołu The Beatles. Wokalnie wsparli orkiestrę Sylwia Jończyk i bosman Stanisław Rapacz.
W przerwach między kolejnymi utworami wręczono medale, certyfikaty, dyplomy i nagrody książkowe. Medalem pamiątkowym z okazji 90-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej uhonorowano kapitana Józefa Woźniaka. Certyfikaty uczestnictwa w 20. Zlocie Jungów w Kołobrzegu otrzymali Kacper Celian i Patryk Michalak. Dyplomy z podziękowaniami za szczególne zaangażowanie powędrowały do Huberta Żyluka, Macieja Tranczewskiego i Łukasza Chrustowskiego. Za szczególne zasługi na rzecz Orkiestry Dętej Nadbużańskiej wyróżniono nagrodami książkowymi Bartłomieja Śniadałę, Rafała Godlewskiego i Artura Morawskiego.
Oficjalna część Dni Morza została zakończona pieśnią marszową.
– Wartości, które chce realizować Orkiestra Dęta Nadbużańska opierają się na trzech rzymskich zasadach: nauczać, delektować, wzruszać. Zjednoczeni jesteśmy silni – mówił na zakończenie prezes Bractwa Julian Bielawski.
Ł.CH.

***
I Wyszkowski Bieg Świętojański
W sobotę 25 czerwca w Parku Miejskim im. K. F. Wazy, odbył się I Wyszkowski Bieg Świętojański o Puchar Burmistrza Wyszkowa, organizowany w ramach obchodów tegorocznych Dni Wyszkowa (23-26 czerwca).

Otwarcia nowatorskiej w naszym mieście imprezy dokonał burmistrz Grzegorz Nowosielski. Przybyli do parku w sobotnie popołudnie biegacze mogli startować w wyścigach na dwóch dystansach, 3 i 10 kilometrów. Cała trasa wyścigu znajdowała się w granicach parku miejskiego, jedno jego okrążenie równało się dystansowi 1 kilometra. Miejscem startu oraz mety była dobrze znana mieszkańcom Wyszkowa polana obok parkowej górki. Krótszy bieg przeznaczony był dla uczniów do lat 16, natomiast w głównym wyścigu na 10 kilometrów udział mógł wziąć każdy chętny. W każdym biegu dokonywano oddzielnej klasyfikacji kobiet oraz mężczyzn.
W rywalizacji na 3 km wzięło udział jedenaścioro zawodników reprezentujących Wyszków, Leszczydół Nowiny oraz Ostrołękę.
Klasyfikacja w rywalizacji mężczyzn w biegu na 3 km:
- I miejsce – Kamil Składanek (Leszczydół Nowiny) – 11,38,
- II miejsce – Paweł Rębała (Ostrołęka) – 11,50,
- III miejsce – Krzysztof Jurczyk (Wyszków) – 15,06.
Klasyfikacja w rywalizacji kobiet w biegu na 3 km:
- I miejsce – Magdalena Oczkowicz (Wyszków) – 12,23,
- II miejsce – Kinga Siemieniewska (Wyszków) – 13,41,
- III miejsce – Klaudia Depta (Wyszków) – 14,02.
Pierwsza trójka biegaczy w obu kategoriach otrzymała z rąk organizatorów pamiątkowe puchary.
Dużo większym zainteresowaniem cieszył się bieg na 10 km. W sumie na trasie tego wyścigu pojawiło się aż 53 biegaczy i biegaczek, z których na linię mety dobiegło 49. Reprezentowali takie miejscowości jak Wyszków, Piaseczno, Warszawa, Dębno, Tomaszów Lubelski, Wołomin, Lipiny Nowe, Długosiodło, a nawet Malbork.
Klasyfikacja w rywalizacji mężczyzn w biegu na 10 km:
- I miejsce – Tomasz Chawawko (Dębno) – 33,46,
- II miejsce – Sylwester Kuśmierz (Tomaszów Lubelski) – 33,50,
- III miejsce – Dariusz Król (Wołomin) – 34,47.
Klasyfikacja w rywalizacji kobiet w biegu na 10 km:
- I miejsce – Renata Kalińska (Piaseczno) – 39,26,
- II miejsce – Weronika Szymańska (Wyszków) – 44,49,
- III miejsce – Edyta Gołębiewska (Wyszków) – 45,54.
Najlepsi biegacze na tym dystansie otrzymali pamiątkowe puchary, jak również nagrody finansowe. Poza regulaminowymi nagrodami, Centrum Odchudzania i Odżywiania w Wyszkowie ufundowało dodatkowe upominki. Podczas imprezy miało też swoje stoisko, gdzie każdy mógł bezpłatnie wykonać pomiar zawartości tkanki tłuszczowej Na zgromadzonych w parku kibiców czekała dodatkowa atrakcja, loteria nagród rzeczowych, której rozstrzygnięcie miało miejsce po dekoracji zwycięzców. Wszystkim biegaczom gratulujemy uzyskanych wyników życząc jednocześnie sukcesów w przyszłości.
opr. Turu

***
Siła folkloru
Niedziela 27 czerwca, będąca ostatnią częścią Dni Wyszkowa 2011, obfitowała w moc akcentów ludowych i folklorystycznych – na skwerze Jana Pawła II (obok kościoła św. Idziego) wyszkowianie brali udział w Nocy Świętojańskiej.

Napięty program imprezy rozpoczął się wręczeniem nagród w konkursie wędkarskim organizowanym przez Koło nr 88 Polskiego Związku Wędkarskiego. W walce o puchar prezesa Banku Spółdzielczego wybrano zwycięzców w trzech kategoriach: kadet (I miejsce Wiktoria Książek, II – Wiktoria Słowikowska, III – Michał Lusa), junior (I miejsce Mateusz Bobowski, II – Grzegorz Kowalczyk, III – Dominik Zdunek), senior (I miejsce Andrzej Glinka, II – Jacek Dylewski, III – Janusz Starczewski). Potem królowały już występy artystyczne, które rozpoczął Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”. W bloku folklorystycznym wystąpiły lokalne zespoły śpiewaczy: „Wyszkowiacy”, „Wrzos” i „Nadbużanie”. W podobnym klimacie utrzymał zebranych występ Zespołu Pieśni i Tańca „Oberek”. Muzycznie rozpieszczała zebranych również Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków. Swój czas na scenie jak najlepiej starały się wykorzystać grupy taneczne z WOK „Hutnik”: Jazzy, Dynamic i formacja latynoamerykańska. Zaprezentowały się także wyszkowskie talenty wybrane w konkursie „Supertalent”: Karolina Zwolińska (gra na skrzypcach), Mateusz Nasiadka (śpiew), Michał Ciok (recytacja), Oliwia Bala i Dawid Groszyk (taniec), Marcin Krzemiński (supertalent publiczności) oraz Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony „Kobra”.
Niedzielna impreza zaliczała się do obchodów nocy świętojańskiej, czyli jednego z najstarszych świąt pogańskich związanych z letnim przesileniem dnia i nocy. W związku z tym nie mogło zabraknąć typowych dla tego święta obrzędów, a mianowicie puszczania wianków na wodzie. Osobom, które je przygotowały, burmistrz Grzegorz Nowosielskiwręczył nagrody. Następnie przeniesiono je nad Bug, i puszczono z nurtem rzeki z kajaków, które spłynęły w ciemnościach rozświetlanych światłem pochodni.
Gwiazdami wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca „Barvinok” z Ukrainy i Rewia Dziecięca „Sylaba”. Na deser, po puszczaniu wianków, wystąpił zespół muzyczny „Redlin”. Finał Dni Wyszkowa 2011 stanowił wyjątkowy przestrzenny pokaz laserowy – około 20-minutowa, zsynchronizowana z muzyką gra kolorowych świateł tworzących trójwymiarowe efekty, przeplatanych rozbłyskami z fajerwerków i animacje wyświetlane na frontonie kościoła św. Idziego.

Ł.CH

Od środy 29 czerwca zapraszamy państwa do galerii zdjęć z wydarzenia na www.wyszkowiak.pl (zakładka galerie foto), a także do obejrzenia filmiku z pokazu laserów.

Komentarze

Dodane przez juziek, w dniu 29.06.2011 r., godz. 19.57
spuścić w ciemnościach na wodzie to by się przydało kilka osób wyższych stołków Wyszkowskich
Dodane przez Anonim, w dniu 30.06.2011 r., godz. 15.25
lala
Dodane przez ds, w dniu 02.07.2011 r., godz. 06.31
Ten pokaz to prymitywna kicha, czym się podniecacie, prymitywy.
Re: prymitywna kicha
Dodane przez do ds, w dniu 02.07.2011 r., godz. 11.28
Krytykować w taki sposób każdy potrafi. Pokaż, na co cię stać. Gdzie można obejrzeć twój pokaz, "mistrzu" krytykanctwa?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl