Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 kwietnia 2024 r., imieniny Grzegorza, Horacego



Opaski bezpieczeństwa dla seniorów

(Zam: 10.02.2022 r., godz. 12.40)

Mieszkańcy gminy Wyszków  w wieku powyżej 65 lat mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w programie Korpus Wsparcia Seniorów. To szansa na otrzymanie tzw. opaski bezpieczeństwa, która jest formą sprawowania opieki nad osobami starszymi na odległość.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie planuje przystąpić do tegorocznej edycji programu Korpus Wsparcia Seniorów, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Placówka chce pozyskać fundusze na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. Chodzi o wyposażenie osób w wieku 65+ w tzw. opaski bezpieczeństwa, posiadające najmniej trzy z następujących funkcji:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Mieszkańcy gminy Wyszków zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie ul.3 Maja 18 do 14 lutego, osobiście, telefonicznie lub e-mailem od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 , tel.: 29  742 59 21. e-mail: sekretariat@ops.wyszkow.pl

„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych wymagających usług opiekuńczych jak i tych, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale u których zmiany stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

„Opaska bezpieczeństwa” będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta