Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 maja 2022 r., imieniny Iwony, KryspinaWspomnienia o marszałku

(Zam: 13.11.2021 r., godz. 12.03)

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości biblioteka w Długosiodle zaproponowała mieszkańcom program słowno-muzyczny „Ścieżka obok drogi”.Aktorka Ewa Dałkowska zaprezentowała fragmenty wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poetka była w okresie międzywojennym osobistym sekretarzem marszałka Piłsudskiego. Praca, której się podjęła zajmowała cały jej czas. Była mu bezgranicznie oddana i posłusznie wykonywała jego polecenia. On lubił towarzystwo poetki, często z nią rozmawiał i według jej wspomnień przekomarzał się pytając, kto jest jej szefem. Kiedy odpowiadała „Tylko pan Marszałek jest moim szefem”, zadowolony stawiał kolejne pytanie: „Kogo masz we wszystkim słuchać?”, by w odpowiedzi usłyszeć: „Pana Marszałka”. Trzecie pytanie brzmiało: „A jeśli ciebie skrzywdzę, do kogo możesz pójść na skargę?”. Piłsudski spodziewający się odpowiedzi: „Tylko do Pana Boga w niebie”, często słyszał: „Do pana Prezydenta Rzeczypospolitej”, na co się żartobliwie się dąsał. Marszałek był dla autorki powieści uosobieniem dobroci i nigdy nie sprawił jej przykrości. Opisuje go jako zwykłego człowieka, który ma swoje wady i zalety, ale także jako wybitnego męża stanu i przywódcę narodu.
Z przeczytanych fragmentów można było dowiedzieć się o sprawach i sytuacjach, które nie wychodziły poza najważniejszy gabinet w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Wynika z nich również, że wszystkie pieniądze, które J. Piłsudski otrzymywał za wywiady, oddawał biednym. Obowiązkiem poetki było odpisywanie na wszystkie listy, nawet na te od zwykłych ludzi, by nikt nie czuł się zlekceważony. Rocznie przychodziło do niego ponad 30 tys. listów. Na imieniny były to 2,5 tony korespondencji.
Opowieść urzekła słuchaczy zgromadzonych 10 listopada w Centrum Kultury, więc Ewa Dałkowska postanowiła przeczytać jeszcze fragment wspomnień z ostatnich godzin życia Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dopełnieniem spotkania była muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłonia - wibrafonisty, perkusisty i pianisty. Na zakończenie wieczoru przybyli goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorką. Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Źródło: dlugosiodlo.plNapisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl