Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, EmilianaWspomnienie marszałka

(Zam: 28.10.2021 r., godz. 14.43)

Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle zaprasza 10 listopada o godz. 17.00 na wydarzenie słowno-muzyczne „Ścieżka obok drogi – wspomnienie o Józefie Piłsudskim”. Wystąpią aktorka Ewa Dałkowska i muzyk Dominik Rosłoń.Projekt „Wspomnienie o marszałku Józefie Piłsudskim” opiera się na prezentacji fragmentów książki pt. „Ścieżka obok drogi”, autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny przez aktorkę Ewę Dałkowską. Utwór jest literackim wspomnieniem o marszałku Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Dopełnieniem aktorskiej prezentacji utworu będzie muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona – kompozytora i pianisty.

Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926-1935 była osobistą sekretarką marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka i Wielkiego Męża Stanu. „Ścieżka obok drogi” doczekała się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie - reprint w 1989 roku.
 
Ewa Dałkowska to aktorka teatralna i filmowa. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos-Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców. W 2011 roku Ewa Dałkowska zagrała w nagradzanym na festiwalach krótkometrażowym Święcie Zmarłych w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. W 2015 roku Dałkowska wystąpiła także w filmie „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej oraz w filmie „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, gdzie wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej. W stanie wojennym działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Od 2008 należy do zespołu Nowego Teatru.
 
Dominik Rosłoń to wszechstronnie uzdolniony muzyk: wibrafonista, pianista, perkusista, kompozytor. Podczas konkursu w ramach festiwalu „Jazz nad odrą” został uznany za indywidualność jazzową 2007 roku. Jest też laureatem klucza do kariery 2007 Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa”, jak również nagrody indywidualnej na „Pinnenberg Jazz Festiwal” w Niemczech. Na swoim koncie posiada kilka nagranych płyt, gdzie spełniał różne jako pianista, perkusista, kompozytor i aranżer.. Współpracował z Teatrami Muzycznymi w Chorzowie, Gdyni, teatrami warszawskimi Rampa, Buffo, Och Teatr, Roma. Występował u boku m.in. takich artystów jak Krystyna Janda, Piotr Machalica, Marian Opania, Lidia Stanisławska, Mieczysław Szcześniak, Monika Brodka, Ewa Uryga.
Oprac. J.P.
Źródło: dlugosiodlo.pl

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl