Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaWolne miejsca w klasie wojskowej

(Zam: 26.07.2021 r., godz. 14.51)

W naborze na rok szkolny 2021/2022 zostały jeszcze wolne miejsca w tzw. klasie wojskowej - Oddziale Przygotowania Wojskowego prowadzonego w CEZiU "Kopernik".Uczniowie chętni do nauki w tej klasie mają jeszcze możliwość aplikacji. Po 2 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, kandydaci przejdą także test sprawnościowy. Kontakt z sekretariatem Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej "Kopernik" w Wyszkowie: ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61, e-mail: sekretariat@ceziu.pl.

Oddział Przygotowania Wojskowego to jedyna w powiecie wyszkowskim tzw. klasa wojskowa, która jest jedną z nielicznych działających w Polsce, realizująca program edukacyjny pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Oddział Przygotowania Wojskowego po raz pierwszy uruchomiono we wrześniu 2020 roku. Dzięki kilkumiesięcznym staraniom Starostwa Powiatowego w Wyszkowie i szkoły, minister obrony narodowej udzielił Powiatowi Wyszkowskiemu jako organowi prowadzącemu zezwolenia na uruchomienie OPW. Program nauki obejmuje szkolenie bojowe (w tym taktykę, szkolenie strzeleckie, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne i saperskie), szkolenie logistyczne i prawne oraz podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP). Zajęcia praktyczne z uczniami wyszkowskiego OPW będzie prowadziła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. T. Kościuszki Warszawa – Wesoła na terenie jednostki wojskowej. Na uczniów liceum w IV klasie czeka także obóz szkoleniowy. Każdy z nich otrzyma pełne umundurowanie i tzw. pakiet indywidualny, ponadto w ramach zajęć uczniowie będą mogli skorzystać z profesjonalnego wojskowego sprzętu (m.in. radiotelefonów, lornetek, busoli taktycznych, broni pneumatycznej i pistoletów ASG).

Nauka w Oddziale Przygotowania Wojskowego daje możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych SZ RP lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej. Ukończenie OPW to także dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe. W najbliższym czasie, przy obecnym budynku szkoły, powiat wyszkowski ma rozpocząć budowę pełnowymiarowej hali sportowej wyposażonej w strzelnicę pneumatyczną, na której będą odbywać ćwiczenia adepci kształcący się w OPW.
Uczniowie oddziału regularnie uczestniczą w wydarzeniach sportowych i kulturalnych na terenie powiatu wyszkowskiego, Mazowsza i całego kraju, prowadząc przy tym pokazy wojskowe i sprawnościowe. Wspólnie z opiekunami organizują warsztaty i zajęcia podczas imprez o charakterze historycznym, uczestniczą w apelach pamięci i uroczystościach wojskowych.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl