Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaSzlakiem Puszczy Białowieskiej

(Zam: 14.06.2021 r., godz. 08.27)

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku 8 czerwca wyruszyli na 3-dniową wycieczkę na Podlasie, tereny przy granicy z Białorusią. Razem z opiekunami: Katarzyną Jermacz, Julią Rudnik, Marzeną Sokołowską, Barbarą Sitek i Markiem Zdziarstkiem realizowali program„Surwiwal po Puszczy Białowieskiej”.Wyprawa rozpoczęła się od błogosławieństwa, którego udzielił proboszcz. Spragnieni wrażeń uczestnicy ruszyli na Górę Krzyży przy Sanktuarium Świętej Wody na obrzeżach Wasilkowa. Każdy z nich zawiózł tam swój krzyż wykonany z drewna wraz z intencjami, nalał sobie świętej wody ze źródełka oraz odwiedził Kaplicę Radości. Uczniowie poszli do Muzeum Dziejów Ziemi, w którym przewodnik oprowadził po Parku Dinozaurów. Na Farmie Grzybów i Owadów młodzież rozróżniała grzyby jadalne od niejadalnych, a także rozpoznawała owady. Był też czas na dobrą zabawę w labiryncie i na trampolinach, grę w szachy, golfa oraz szaleństwo w Lunaparku. Po przybyciu do miejsca noclegowego w miejscowości Topiło uczestników wycieczki przywitali leśnicy z Puszczy Białowieskiej: Hubert, Paweł, Michał i Agnieszka, którzy zaprosili wszystkich na ognisko. Podczas wieczornego spotkania były pieczone kiełbaski, śpiewano piosenki przy akompaniamencie gitary oraz opowiadano ciekawe historie związane z Puszczą i Podlasiem.
Drugiego dnia po smacznym śniadaniu, uczestników wycieczki przywitał leśniczy - pan Wojtek, który oprowadzał tego dnia po terenach Nadleśnictwa Białowieża. Zajęcia rozpoczęto od wizyty w Centrum Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”, w którym z paniami Anią i Julią młodzież uczyła się, jak przetrwać surwiwal. Następnie przewodniczki przeprowadziły młodzież Szlakiem Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Krocząc można poznać historię Puszczy Białowieskiej, Litwy i Polski od XII do XVIII wieku.
W Nadleśnictwie Hajnówka odbyła się przejażdżka wąskotorową kolejką leśną do miejscowości Topiło. Kolejka kiedyś była wykorzystywana do wywozu drewna z lasu, dziś jadąc dzięki niej można podziwiać uroki Puszczy Białowieskiej.
Młodzież była wciąż chłonna przygód, dlatego spotkała się z ks. Tomaszem Duszkiewiczem oraz prezesem i członkami Ekologicznego Forum Młodzieży: Marceliną, Hubertem, Arturem i Wojciechem. Dzięki interesującej rozmowie uczniowie dowiedzieli się, że w ekologii najważniejszy jest człowiek. Las i dzikie zwierzęta bez pomocy człowieka nie są w stanie przetrwać w dzisiejszych czasach. Później podzieleni na grupy pomaszerowali na surwiwalową wędrówkę do lasu. Po tak obfitym dniu mieli jeszcze siłę na wspólne tańce, gry i zabawy przy ognisku.
Trzeci dzień wycieczki wcale nie był mniej atrakcyjny. Rano podopieczni wraz z opiekunami wyruszyli do Nadleśnictwa Hajnówka, w którym ciepło przywitały ich Agnieszka i Bożena opowiadające na temat prawosławia. Później pokazały zwierzęta żyjące w miejscowych lasach, między innymi jenota, borsuka, lisa, a następnie pokazały film o zastosowaniu drewna. Tego dnia uczniowie dostali zaproszenie do Nadleśnictwa Browsk. Czekał tam na nich leśniczy Łukasz, który zaprowadził ich pod pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, przybliżył historię tej młodej i odważnej sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Potem dzieci z wychowawcami oddały hołd i złożyły wieniec przy pomniku bohaterki. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na spacer po Herbarium oraz do wieży widokowej, z której można wypatrywać orlika krzykliwego. Pan Łukasz pokazał też miejsce, w którym zimą żubry przychodzą na odpoczynek. Po powrocie do Nadleśnictwa Hajnówka czekał smaczny obiad, po którym wszyscy bezpiecznie dojechali do domu.

Najważniejszym przekazem, zaraz po edukacji przyrodniczej, była lekcja gościnności, otwartości i miłości do drugiego człowieka. Opiekunowie oraz podopieczni byli wzruszeni postawą gospodarzy, od których dostali tyle ciepła i prezentów. Wszyscy na pewno na długo zapamiętają ten owocny dla nich czas.

Uczniowie i Nauczyciele ZSS w Brańszczyku
Za zaproszenie, zaangażowanie i zorganizowanie tych niezapomnianych wrażeń uczestnicy wyjazdu dziękują: ks. Tomaszowi Duszkiewiczowi, Nadleśnictwom Hajnówka, Białowieża, Browsk na czele z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, członkom Ekologicznego Forum Młodzieży oraz za gościnność i codzienną pomoc Leśniczym Pawłowi Kuźmie i Michałowi Janowskiemu.
Z pozdrowieniami, Darz Bór!
Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl