Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 czerwca 2022 r., imieniny Maryli, WładysławaPamiętne zwycięstwo pod Czarnobylem

(Zam: 08.05.2021 r., godz. 15.41)

Wyszkowska grupa pedagogiczna jak co roku uczciła rocznicę bitwy pod Czarnobylem (1920 r.) spływem kajakowym z pogadanką historyczną na wodzie. Przy dźwięku gwizdka w hołdzie polskim marynarzom uczestnicy puścili na wodę wianek z kwiatów biało-czerwonych.W spływie uczestniczyła streetworkerska młodzież z grupy Grajcyli Skład, kadeci z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, sympatycy oraz miłośnicy historii i aktywnego wypoczynku. Nie zabrakło trenerów z Kurpiowskiej Kuźni Mistrzów i przedstawicieli Klubu Przyjaciół Wyszkowa.
W czasie spływu wysłano w Polskę informację o rocznicy bitwy wraz z podpisami uczestników. List w butelce puścili rzeką Leszek Marszał i Paweł Deluga.

W dniach 25-27 kwietnia 1920 r. została stoczona na wodach Prypeci pod Czarnobylem bitwa pomiędzy okrętami odradzającej się floty polskiej a okrętami bolszewickimi. W bitwie bolszewicy mieli wielokrotną przewagę w liczbie okrętów i sile ognia. Polacy, którzy posiadali tylko 2 okręty i 3 lekko uzbrojone motorówki śmiało atakowali 5 okrętów przeciwnika. Po trwającej ponad dwie godziny walce artyleryjskiej (3 działa przeciwko 14) Polacy zatopili okręt wroga, a następnie w pościgu ciężko uszkodzili 2 następne. Da tego należy dodać jeden okręt bolszewicki ciężko uszkodzony dzień wcześniej. Zwycięstwo to porównywalne jest ze zwycięstwem pod Oliwą w 1627 r. Bitwa czarnobylska dopiero w roku 1991 została wpisana na jedną z tablic grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Andrzej Grajczyk, oprac. J.P.

Organizatorzy serdecznie dziękują Sylwestrowi Raniszewskiemu z firmy RANS-TRAN za sponsoring w formie transportu, Markowi Siekierskiemu za ufundowanie wianka oraz Arturowi Laskowskiemu za obsługę spływu.Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl