Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 września 2021 r., imieniny Franciszka, Justyny

Z odciskiem palca i podpisem

(Zam: 16.04.2021 r., godz. 14.57)

Nieco ponad sto dni zostało wszystkim tym, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty. Od 2 sierpnia nie będzie takiej możliwości, bo dotychczasowe dowody zastąpią nowe – z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela.Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, zmiany wymusza unijne prawo. Od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online, ponieważ zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12 roku życia (od nich odciski palców nie będą pobierane).
 
W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobiste? Nie będzie takiej konieczności. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl