Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 lipca 2021 r., imieniny Marty, Olafa

Miejsce otwarte, kreatywne i przyjazne

(Zam: 13.04.2021 r., godz. 10.44)

Potrzebujący wsparcia, bezpiecznej wspólnoty oraz serdecznej uwagi znaleźli swoją przystań w Środowiskowym Domu Samopomocy „Soteria”. Placówka zajmuje się osobami z zaburzeniami psychicznymi zgodnie z nowoczesnymi standardami, jakie przez lata wypracowane zostały w psychiatrii środowiskowej.***
7 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Chorego Psychicznie, który ustanowiony został przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagadnienia dotyczące osób dotkniętych chorobami psychicznymi i szerzenie informacji o samych chorobach, możliwości ich leczenia oraz funkcjonowania z nimi na co dzień.

Z tej okazji warto przypomnieć, że w Wyszkowie od 2007 r. funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy „Soteria”, który zajmuje się osobami z zaburzeniami psychicznymi zgodnie z nowoczesnymi standardami, jakie przez lata wypracowane zostały w psychiatrii środowiskowej. Jest to optymalna i skuteczna alternatywa wobec szpitalnego leczenia psychiatrycznego. Kierowniczką ŚDS „Soteria” jest Marzena Karpińska, a pracownikami kadra złożona z wykwalifikowanych psychologów, pedagogów i terapeutów.

Placówka jest przeznaczona dla 36 osób, których zaburzenia obniżają poziom samodzielności życiowej, ale nie wykluczają ich zaangażowanego, konstruktywnego funkcjonowania w życiu społecznym i samorealizacji. Obecnie z zajęć terapeutycznych korzysta 39 osób. W „Soterii” pod kierunkiem specjalistów prowadzone są różnorakie warsztaty, psychoedukacja, treningi umiejętności społecznych, komunikacji, zajęcia edukacyjne, terapeutyczne, artystyczne – teatr i malarstwo. W placówce wspierany jest profesjonalnie rozwój intelektualny, społeczny, a także talenty i zainteresowania osób z doświadczeniem choroby psychicznej. W ramach opieki terapeutycznej prowadzona jest w niej profilaktyka zdrowia psychicznego i uzależnień oraz indywidualne plany aktywizacji dostosowane do potrzeb uczestników. ŚDS „Soteria” jest miejscem otwartym, kreatywnym i przyjaznym – by osoby potrzebujące wsparcia, bezpiecznej wspólnoty oraz serdecznej uwagi dokładnie to otrzymywali.

Warto odnotować fakt, że w roku 2020 „Soteria” stała się bohaterką filmu, który zrealizowany został przez warszawskie studio filmów zaangażowanych społecznie „Fantomas”. W filmie uczestnicy wyszkowskiej placówki opowiadają o niej, swoich problemach i nadziejach oraz twórczości. Producentka i reżyserka Monika Grzybowska napisała na fanpage”u studia: „Mam nadzieję, że nie zawiodłam bohaterów mojego filmu i teraz mogą być dumni z siebie, tak jak ja jestem dumna z nich, dziękując im za podzielenie się swoją historią, swoimi przemyśleniami, emocjami oraz za przełamanie tabu, jakim jest choroba psychiczna. Jest to szczególnie ważne w walce z krzywdzącymi stereotypami i wykluczeniem społecznym osób chorujących psychicznie. Warto więc zatrzymać się na chwilę, aby usłyszeć, co mają do powiedzenia, warto skonfrontować swoje wyobrażenia na temat osób z doświadczeniem choroby psychicznej i usłyszeć, z czym naprawdę przychodzi im się mierzyć.”.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia filmu dokumentalnego „Lustra” (dostępny na YouTube) – może będzie on okazją do podróży w głąb siebie, refleksji lub po prostu spojrzenia w lustro”. Tytuł został zapożyczony ze spektaklu, który zrealizowali aktorzy z grupy teatralnej działającej w ŚDS „Soteria”, a który opowiada o przyjaźni, marzeniach i pasji życia wbrew lękom i smutkom. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną ŚDS „Soteria” na FB oraz http://sds.wyszkow.pl/wordpress/.
ŚDS „Soteria

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl