Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 czerwca 2021 r., imieniny Antoniego, Lucjana

Festiwal wyszkowskiej nauki

Ikona
(Zam: 14.06.2011 r., godz. 11.40)

„Pracując metodą projektu nauczyłem się wiele i było to dla mnie przyjemnością” − pod takim hasłem 7 czerwca przy Zespole Szkół w Wyszkowie odbył się Wyszkowski Dzień Nauki.

Organizatorami wydarzenia byli: burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, doradca metodyczny matematyki Renata Karsznia oraz dyrektor Zespołu Szkół w Wyszkowie Zbigniew Szczerba. Celem imprezy było pokazanie, jak realizowane są gimnazjalne projekty edukacyjne.

W ramach Dnia Nauki efekty swojej pracy zaprezentowali uczniowie z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym, Zespołu Szkół w Rybnie i Zespołu Szkół w Leszczydole Nowinach. Imprezę rozpoczął pokaz jazdy na rowerach i deskorolkach w otwartym jesienią ubiegłego roku skateparku.

Goście oglądali i kolejno oceniali każdą prezentację. Wśród nich znalazł się prezes Polskiego Związku Pływackiego Krzysztof Usielski, mistrz olimpijski we florecie Marian Sypniewski, a także dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej i pomysłodawca projektu Jacek Strzemieczny, mazowiecki wicekurator oświaty Mariusz Dobijański, konsultant ds. matematyki Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ostrołęce Jadwiga Szeląg. Przybył też burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz jego zastępca Adam Warpas, dyrektorzy i pracownicy szkół.

Uczniowie wykazali się wiedzą z dziedziny fizyki i chemii prezentując doświadczenia za pomocą samodzielnie wykonanych rekwizytów. Zainteresowani mogli także własnoręcznie wykonać modną biżuterię. Odbyła się również inscenizacja na temat udzielania pierwszej pomocy. Przebrani za lekarzy gimnazjaliści mierzyli zainteresowanym ciśnienie, do czego nakłonili także burmistrza Grzegorza Nowosielskiego.

Uczniowie III klas gimnazjalnych mogli też wziąć udział w zajęciach matematycznych prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej.

Do jednych z ciekawszych prezentacji należał projekt klasy 2b z Gimnazjum nr 1 pod przewodnictwem wychowawczyni Krystyny Szczuki-Wiśniewskiej. Tytuł projektu brzmiał: „Dawniej i dziś. Jak zmieniały się wyszkowskie zakłady pracy po 1989 r.”. Przedstawiona została historia przedsiębiorstw, z których większość już nie funkcjonuje, m.in. FSO, browar, fabryka mebli.

Klasa 2d przedstawiła relację z wycieczki do Wielkiej Brytanii, która odbyła się w dniach 21-27 maja. Podczas wyprawy uczniowie zbierali informacje o kraju, by zaprezentować je swoim kolegom. Zwieńczeniem podróży była prezentacja zebranych ciekawostek podczas Wyszkowskiego Dnia Nauki.
- Młodzież podczas wycieczki nauczyła się przede wszystkim pracy w grupie. Uczniowie mieszkali u angielskich rodzin, co pozwoliło im poćwiczyć język. Zwiedziliśmy również m.in. Oxford, British Museum i Big Bena – opowiada wychowawczyni klasy Mariola Grus.

Przygotowano też projekt pt. „ Jak zmienił się Wyszków dzięki Unii Europejskiej”? Uczniowie klasy 1a i 1d przeprowadzili w jego ramach ankietę o UE. Klasa przygotowała także prezentację: „Rybno i okolice – ocalić od zapomnienia”. Gimnazjaliści przygotowali album ze starymi zdjęciami zebranymi od mieszkańców tej miejscowości.

Swoje talenty zaprezentowały także absolwentki Gimnazjum nr 1. Można było obejrzeć obrazy Patrycji Karszni, która obecnie uczy się w liceum plastycznym w Warszawie, a swoją przyszłość wiąże ze studiami na Akademii Sztuk Pięknych. Podobnie jak Patrycja, od strony artystycznej zaprezentowała się Olga Karłowicz, wykonując piosenkę zespołu Varius Manx „Zamigotał świat”.

Mimo iż jest to dopiero pierwsza edycja Wyszkowskiego Dnia Nauki, to wiadomo już, że odbędą się kolejne.
– Młodzieży bardzo spodobał się ten projekt, chętnie uczestniczą w przygotowaniach i prezentacjach. Ma to także walory edukacyjne, gdyż uczniowie dużo więcej zapamiętują z takich projektów niż ze zwykłych lekcji. Sami zdobywają informacje, szukają materiałów – mówi Bożena Michalak, wychowawczyni klasy Id z Gimnazjum nr 1.

Zaangażowanie jest szczególnie ważne, gdyż od przyszłego roku szkolnego uczniowie trzecich klas będą otrzymywali dodatkową ocenę na świadectwie za udział w projekcie.

A.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl