Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 lutego 2021 r., imieniny Aleksandra, Mirosława

ZUS wysyła PIT-y

(Zam: 25.01.2021 r., godz. 15.05)

Na przełomie stycznia i lutego ZUS wyśle deklaracje PIT za 2020 r. Otrzymają ją wszyscy, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. W całej Polsce urząd przekaże ok. 9.5 mln dokumentów.Korespondencja jest adresowana najczęściej do emerytów i rencistów, ale formularze trafią również np. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, czy opiekuńcze.
Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, otrzymają należną im deklarację podatkową. Z ponad 9,5 mln wysyłanych deklaracji ok. 8,3 mln otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.
W regionie płockim (północna część województwa, w tym powiat wyszkowski) list z ZUS otrzyma łącznie prawie 218 tys. osób.
Co ważne, w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Takie osoby otrzymają PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36.

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. W tym roku roczne obliczenie podatku będzie sporządzane tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do US w roku podatkowym nie przewyższa kwotę podatku należnego od uzyskanego dochodu. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy z renty socjalnej.
Jeżeli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, to nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowuje wszystkim podatnikom zeznania podatkowe i udostępnia je w wersji elektronicznej w aplikacji e-Deklaracje dostępnej na stronie podatki.gov.pl.
PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklaracje te otrzymają również m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

Od tego roku PIT-11A otrzymają podatnicy, dla których w rozliczeniu byłaby ustalona kwota nadpłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS.
PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.
ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.
W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach ZUS może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez Łączy nas Magdalenka, w dniu 26.01.2021 r., godz. 16.19
Nie wolno mieć złudzeń, co do polityków, wcześniej niż później prawie każdy upadnie i zaryje nosem w rynsztok, ale przecież mówimy o rządzie, który miał być natchniony dobrem Polski i Polaków. Natchnął się, tylko czymś zupełnie innym, poczuciem wszechwładzy i bezkarności, szaleństwem i tchórzostwem jednocześnie, a wszystko to razem prowadzi do zabawy ludzkim życiem. Na śmierci rządzący zbijają kapitał polityczny od prawie roku, na zmianę śmiercią straszą i śmierć lekceważą, bo nie o jeden zgon po „szczepieniu” chodzi, ale o conajmniej 50 000 zgonów w ubiegłym roku, których nie udało się przypisać do modnego wirusa. Bardzo to niski upadek, co gorsza bez wyciągania jakichkolwiek wniosków, nie mówiąc o rachunku sumienia. I lepiej nie będzie, ta władza się nie podniesie moralnie, będzie gnić coraz szybciej i dopiero chude lata w opozycji przywrócą ich do pionu
Dodane przez KONSTYTUCJA, w dniu 27.01.2021 r., godz. 07.02
Dziadek z demencją wprowadził w Polsce "stan wojenny" w sposób o wiele bardziej nielegalny, niż zrobił to jego towarzysz, niejaki Jaruzelski. W 1981 próbowano przynajmniej zrobić to dekretem, pomimo, że akurat była sesja sejmu. Dziadek z demencją wprowadza wprost rozporządzenia, uchylając nimi ustawy, a nawet konstytucję. Jeszcze raz zadam pytanie: gdzie teraz są protesty sędzióów, adwokatów, radców prawnych. Mieliście gęby wyłożone słowem KONSTYTUCJA. Teraz strach w dupy zajrzał, że nie będzie z czego żyć?
Dodane przez KONSTYTUCJA, w dniu 27.01.2021 r., godz. 07.08
To jest charakterystyczne - w momencie gdy Konstytucja rzeczywiście zaczęła być łamana to nagle te kodomicko-peowskie transparenty "KON-STY-TUC-JA" wszystkie poznikały. Oni doskonale wiedzą skąd wieje wiatr i to w rzeczywistości jedna banda, widać to było zresztą już od dłuższego czasu. Jedna banda, jak w Wyszkowie.
Dodane przez Teresa, w dniu 27.01.2021 r., godz. 14.40
To co się dzieje jest straszne. Rząd kreuje sztuczne zapotrzebowanie na szczepionkę, której zdecydowana większość Polaków się obawia ze zrozumiałych względów jej eksperymentalnego charakteru. Niech się zaszczepią w pierwszej kolejności działacze PiS, w tym z Wyszkowa. Zdrowi i chorujący, młodsi i starsi z Sobczakiem i Żukowskim na czele. Akurat im ijuż ewentualna bezpłodność nie zaszkodzi.
Dodane przez MK, w dniu 27.01.2021 r., godz. 23.29
Żeby zdać sobie sprawę, do jakiego kanału spuścił nas PiS, spójrzmy na takie "potęgi", jak Białoruś, Bułgaria czy Ukraina. Kraje o znaczeniu geopolitycznym w drugiej lidze w stosunku do Polski jest stać na własne zdanie, i to pomimo trudności gospodarczych. Białoruś to wiadomo, do ich skali suwerenności wyrażającej się choćby posiadaniem własnego zdania na temat "pandemii" bardzo nam daleko. Ale nawet taka Bułgaria już zniosła ten cały lokdaun bez oglądania się na "Europę i Świat" - no, bo za dwa miesiące mają wybory. Znamy to, prawda? Na widok plakatów wyborczych wirus cofa się w nieładzie i nikomu nie zagraża. Zaś Ukrainę stać było na ogłoszenie wprost, że oni pandemię już opanowali i znoszą większość ograniczeń (np. lokdaun mieli do 8 stycznia...). Na tym tle nie mam wprost słów pogardy dla pisowskich miękiszonów. ***** ***!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl