Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Artyści mogą wnioskować o postojowe

(Zam: 18.01.2021 r., godz. 15.13)

Jesteś artystą, pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej i przez pandemię zmagasz się z niskimi przychodami? Od 15 stycznia możesz wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Dotyczy to także twórców, techników wspomagających kulturę, czy wykonujących usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz, czy architektury krajobrazu.



Zgodnie z tarczą 6.0 od 15 stycznia prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów).

Wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-CD6) można składać wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Najpóźniej musi trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Aby otrzymać świadczenie należy uzyskać przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. m.in. z działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury.

Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej, itp.).

Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. w grudniu 2020 r., styczniu, czy lutym 2021
r. kwoty 15 506,79 zł).

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
Oprac. J.P.
Na podstawie informacji ZUS

Komentarze

Ludzie, pobudka!
Dodane przez Anonim, w dniu 19.01.2021 r., godz. 09.44
Pandemia w Polsce odpuściła ... na pisowskie wybory. Teraz też odpuści na wybory w sprawie podziału Mazowsza? A tymczasem Wielki Patriota Morawiecki, własne dzieci zapisał do żydowskiej szkoły prywatnej z wykładowym hebrajskim.
Dodane przez Anonim, w dniu 19.01.2021 r., godz. 09.49
PiS zamyka gospodarkę, ale tę której właścicielami są Polacy. Jak narazie Lidl, Kaufland pootwierane i setki osób bezproblemowo nabija kabzę Niemcom. PiS to zdrajcy!
Dodane przez Anonim, w dniu 19.01.2021 r., godz. 11.37
Panie Głowacki, rozglądając się po znajomych widać, że PiS straciło ich zaufanie. Na kogo może dziś liczyć Sobczak poza panem? Podczas demonstracji pod blokiem tego pana nie było nikogo w jego obronie. Wszyscy sie odwracają od zdradzieckiego PiS. Zostaniecie sami.
Artyści mogą wnioskować o postojowe.
Dodane przez Anonim, w dniu 19.01.2021 r., godz. 14.19
A pisowskie artystki mogą wnioskować, żądać refundacji na wczasy, na których się nie było? No takie mamy niestety elity.
Dodane przez inka, w dniu 19.01.2021 r., godz. 15.06
Właśnie, żałosny obraz bojownika o wolność i demokrację Sobczaka. Taki baron lokalny, taki szanowany, a pod blok w jego obronie pies z kulawą nogą nie podszedł. Sam baron uciekł pod kościół. Żałosny finał.
Dodane przez Kazik, w dniu 20.01.2021 r., godz. 13.27
Bo wszyscy artyści to prostytutki

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta