Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaRok Norwida w powiecie - radni przyjęli deklarację

(Zam: 02.12.2020 r., godz. 15.13)

„Obchody jubileuszu 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida będą świadectwem, jak wiele ze spuścizny tego wielkiego twórcy przetrwało do naszych czasów” - czytamy w deklaracji Rady Powiatu.Radni podjęli tę uchwałę podczas zdalnej sesji 2 grudnia. Jej przyjęcie jest konsekwencją listu intencyjnego, który podpisali m.in. przedstawiciele samorządu powiatu wyszkowskiego.
Radni powiatowi wyrazili wolę włączenia się w ogólnopolskie i całoroczne obchody jubileuszu. Starostwo Powiatowe wspólnie z innymi samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi przygotuje program różnorodnych działań o charakterze kulturalnym, sportowym i promocyjnym.
W deklaracji czytamy m.in. „Dorobek intelektualny Norwida czyni go jedną z najoryginalniejszych i najwszechstronniejszych postaci polskiej kultury. Obszerną twórczość literacką Norwida cechuje niezwykła wszechstronność, tak pod względem uprawianych form gatunkowych, jak i rozległych zainteresowań, obejmujących refleksje filozoficzne, estetyczne, a nawet polityczne. Postulatom ideowym towarzyszyła zawsze nowatorska praktyka poetycka czyniąc go, także obecnie, poetą inspirującym kolejne pokolenia. Jego spuścizna jest w Powiecie Wyszkowskim od lat twórczo rozwijana przez mieszkańców, instytucje kultury, oświaty i organizacje pozarządowe”. Deklaracja kończy się stwierdzeniem „Rada Powiatu w Wyszkowie zwraca się z apelem do mieszkańców powiatu o podjęcie się organizacji uroczystości, okolicznościowych wystaw, spotkań, sympozjów, koncertów i innych przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie Cypriana Norwida i 200 rocznicę jego urodzin”.
W obchody włączyła się m.in. Fundacja Museion Norwid, jeden z sygnatariuszy listu intencyjnego, która zabiega o powstanie Muzeum Norwida w Dębinkach. Prezes fundacji Jacenty Matysiak zaapelował do radnych o zmianę uchwały i wycofanie się z podziału ziemi wokół pałacu w Dębinkach na działki komercyjne.
Organizatorzy powiatowych obchodów w roku jubileuszowym chcą nawiązać współpracę z właścicielami dworku w Głuchach, w którym urodził się Cyprian Norwid.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 02.12.2020 r., godz. 20.00
Rada Powiatu zwraca się do mieszkańców, pałac w Dębinkach w ruinie, dwór żyje własnym życiem, ziemia pałacowa grabiona przez Powiat za pozwoleniem gminy Zabrodzie. Kompletnie nic nie zorganizowane na ziemi gdzie urodził się Norwid. Taką mamy jakość samorządu. Takie właśnie są nasze wybory.
do anonim, godz.20
Dodane przez zabużak, w dniu 02.12.2020 r., godz. 22.09
Lepiej bym tego nie ujął, a kilka razy komentowałem dosadnie decyzje starostwa w/s pałacu w Dębinkach. Swoją drogą, ten niechlujnie napisany tekst "deklaracji" został zamieszczony metodą kopiuj-wklej, czy też redakcja Wyszkowiaka ponosi za to odpowiedzialność?
Dodane przez Anonim, w dniu 03.12.2020 r., godz. 00.31
Wydaje się, że to komuniści byli przyczyną zagłady kultury a tu proszę. To władze samorządowe wolnej Polski zrobiły z pałacu chlewnię a z parku pastwisko. Jak ktoś lubi jak mu słoma z butów wystaje to na tym etapie rozwoju powinien się zatrzymać a nie się pchać do koryta, którego nawet nie potrafi ustawić. Biorą nasze pieniądze bez krępacji i niczego nie potrafią zorganizować ani utrzymać bo chodzi o to żeby brać i udawać że się coś robi a nie robić.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl