Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 stycznia 2021 r., imieniny Anastazego, Wincentego

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze!

(Zam: 26.11.2020 r., godz. 10.19)

Jeśli koronawirusa masz już za sobą, możesz uratować innych. Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Oddaj osocze w jednym z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dawcom osocza przysługują m.in. dwa dni wolne w pracy, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych, pakiet konsultacji medycznych.Kto może oddać osocze?
Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
Osocze może zostać pobrane od osób:
- w wieku 18-65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),
- o wadze min. 50 kg,
- po wyzdrowieniu, u których minęło: co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
- po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi m.in.: należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych, w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Jak oddać osocze – krok po kroku
Jeśli wiesz, że jesteś ozdrowieńcem oraz spełniasz kryteria dawcy, możesz rozpocząć proces oddania osocza. 
Proces oddania osocza:
Wstępny wywiad i wyznaczenie terminu
Procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort wprowadzono możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień/godzinę.
Rejestracja w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK)
Do CKiK należy zgłosić się z dokumentem, potwierdzającym tożsamość.
Procedura kwalifikacji wraz z pobraniem próbki krwi
Po zarejestrowaniu pobierane są próbki krwi do wykonania badań laboratoryjnych kwalifikujących do oddania krwi.
Badanie lekarskie i decyzja o dopuszczeniu do oddania osocza lub krwi pełnej
Lekarz przeprowadza ocenę wyników badań laboratoryjnych, analizuje informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu i na podstawie zebranych informacji kwalifikuje do oddania krwi lub jednego z jej składników.
Pobranie osocza lub krwi pełnej
Osocze pobierane jest w CKiK na dwa sposoby:
- metodą plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut.
- z pobranej krwi pełnej, która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób ok. 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 10 minut.

Przywileje dla dawców
Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u 3 pacjentów.Osoby, które oddadzą osoczę, mogą skorzystać z kilku przywilejów:
- 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
- ulga za transport kolejowy (33%),
- pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
- prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
- bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,
- ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Osocze po pobraniu i wykonaniu niezbędnych procedur jest magazynowe w poszczególnych centrach krwiodawstwa, tak samo jak inne składniki krwi.

Wykaz punktów poboru osocza ozdrowieńców - link

Oprac. J.P.
Na podstawie informacji https://www.gov.pl/web/koronawirus/

Komentarze

ola
Dodane przez Anonim, w dniu 28.11.2020 r., godz. 10.49
w ostatniej dobie zmarło 600 osób zakażonych kw i na skutek chorób współistniejących - DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 29.11.2020 r., godz. 10.58
w ostatniej dobie z powodu pandemii zmarło 300 osób, ile zostało wykonanych testów, nie wiadomo - natomiast ciągle niby spada liczba nowych zakażeń kw, więc jak to się ma do rzekomego zagrożenia pandemicznego pokojowych demonstracji, które od miesiąca objęły cały kraj? - nijak: jest tak alko siak, a najpewniej pisi rząd manipuluje danymi, na co wskazuje liczba osób zmarłych, co plasuje nas na czołowym miejscu w Europie - naukowcy stwierdzili, że osocze pozyskane od tzw. ozdrowieńców niestety nie jest skupteczne, tak jak remdesivir - DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka
Ola
Dodane przez Martez, w dniu 29.11.2020 r., godz. 14.20
Nasz gminny troll Ola ponownie kłamie jak cała liberalno W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykonaniu ponad 42,1 tys. testów na wykrycie koronawirusa i 20,4 tys. zleceń z POZ. Z kolei w piątek resort informował o wykonaniu ponad 50,4 tys. testów i ponad 20,4 tys. zleceń z POZ, w czwartek o ponad 45 tys. testów i ponad 20,9 tys. zleceń z POZ, w środę o ponad 48,4 tys. testów i ponad 23 tys. zleceń z POZ; we wtorek o ponad 33,7 tys. testów i ponad 39,2 tys. skierowań z POZ; w poniedziałek o ponad 27,4 tys. testów i 28,6 tys zleceń z POZ. komunistyczna opozycja. Napisał że Ministerstwo Zdrowia nie podaje danych o liczbie testów. A to co jest trola. „
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 29.11.2020 r., godz. 18.12
w ostatniej dobie wykonano ponad 24 tys. testów na kw - MZ podało ponad 11 tys. nowych zakażeń, średnio więc co druga osoba testowana jest zakażona - w ostatnim tygodniu zanotowano po raz kolejny największą łączną liczbę osób zmarłych, ponad 3 tys. natomiast łączna liczba wykonanych testów jest najmniejsza od tygodni - DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl