Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 stycznia 2021 r., imieniny Anastazego, Wincentego

Nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz

(Zam: 09.11.2020 r., godz. 13.01)

Jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku i śmiertelnie niebezpieczny. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego strażacy przestrzegają przed czadem, czyli tlenkiem węgla mającym silne działanie toksyczne.Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach) powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć. W okresie jesienno-zimowym w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym cichym zabójcą, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Państwowa Straż Pożarna przypomina dokonywaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych. Przeglądy wykonuje wykwalifikowany kominiarz oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo w naszym domu rekomenduje się zainstalowanie domowej czujki dymu, która ostrzeże głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu pożaru.
W 2020 roku (stan na 22 października) w województwie mazowieckim powstały już 3293 pożary w obiektach mieszkalnych, w których 146 osób zostało poszkodowanych, a 46 straciło życie. Ponadto, mazowieccy strażacy uczestniczyli w 206 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 74 osoby uległy podtruciu, niestety cztery zatruły się śmiertelnie.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Oprac. J.P.
Źródło: KWP PSP w Warszawie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl