Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 stycznia 2021 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda

Natychmiastowe stawiennictwo terytorialsów

(Zam: 30.10.2020 r., godz. 15.08)

Przekroczenie progu 20 tysięcy zakażeń dla Wojsk Obrony Terytorialnej oznacza intensyfikację działań przeciwepidemicznych. Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej zaangażowanie wojska zostanie zwiększone.Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym również mazowieccy terytorialsi, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymali powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.
Od dzisiaj żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymają też silniejsze wsparcie od Wojsk Operacyjnych. Oznacza to, że operacja „Trwała Odporność” nabiera charakteru operacji połączonej. Żołnierze Wojsk Operacyjnych będą wspierać wszystkie dotychczasowe działania w ramach tej operacji.
Terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu. Obecnie żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT zadania te wykonują w 8 szpitalach. WOT skieruje też żołnierzy do wszystkich funkcjonujących punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa. Obecnie na terenie północnego Mazowsza, terytorialsi pobierają wymazy w trzech lokalizacjach: Warszawie, Wołominie oraz Żurominie a także wspierają 9 punktów wymazowych.
Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów „test&GO”, które jak wykazały dotychczasowe doświadczenia, pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień.
Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych o dużej mocy.

Znaczący wzrost zaangażowania wojska będzie również polegał na wsparciu Policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym. Obecnie zaangażowanie 5 MBOT w te zadania utrzymuje się na poziomie ok. 50 żołnierzy każdego dnia. Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze 5 Brygady wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze wsparcia realizacji tych zadań samodzielnie przez żołnierzy WOT, w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa.

Równolegle, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych. Na chwilę obecną WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 01.11.2020 r., godz. 08.59
a skąd ten biedak błąkający się pomiędzy osiedlem a białostocką że ma się stawić? no chyba że kasy by mu nie przelali to wtedy by się stawił ale spytać skąd te opóźnienie
Dodane przez Anonim, w dniu 02.11.2020 r., godz. 11.26
Żenada, będą pod przymusem wyszczepiać Polaków?
Dodane przez Romek, w dniu 02.11.2020 r., godz. 20.48
Wykorzystanie terytorialsów w walce z pandemią to dobry pomysł. Na dziś odciążenie personelu medycznego to chyba jedna z najważniejszych spraw.
Dodane przez MK, w dniu 03.11.2020 r., godz. 17.06
Aktualnie „pandemia jest największym kamieniem młyńskim u szyi PiS i chociaż konkurencja się cieszy, to PiS na dno nie pójdzie, ale z takim obciążeniem na olimpijskich basenach wygrywać nie będzie. Za „pandemią” ciągną się wspinane problemy wewnętrzne i przede wszystkim mnożą się protesty całych grup społecznych. Odpowiedzią PiS na popełnione błędy jest popełnianie nowych. Jarosław Kaczyński kuriozalnymi wytępieniami dołożył paliwa protestującym, o Niedzielskim i spółce szkoda wspominać, bo ci prowadzą nas wprost na skraj przepaści. Morawiecki, który miał być nowym liderem prawicy i nowym prezesem PiS, w tej chwili raczej walczy o utrzymanie stołka i utrzymanie się w polityce w ogóle.
Czas na Konfederację
Dodane przez MK, w dniu 03.11.2020 r., godz. 17.08
PiS to nie żaden fenomenalny byt polityczny, który nie podlega normalnym procesom. Cykl wypalania się partii rządzącej został opisany w tysiącu podręczników i tylko przekonanie, że „innym się takie rzeczy zdarzają”, wywołuje szok i w konsekwencji wyparcie. Do bardzo wielu polityków i wyborców PiS ciągle nie dociera, że rozpoczął się proces utraty władzy, a ponieważ nagromadziło się wiele błędów jednocześnie, to tempo procesu robi wrażenie. Przychodzi taki moment, że przestają działać jakiekolwiek programy naprawcze i niczego się już nie da uratować. Przeszedł przez to SLD, przechodziła AWS i PO, teraz przechodzi PiS. Zmęczenie materiału po obu stronach i w szeregach koalicji i wśród wyborców, którzy mają dość zarówno rządzących, jak i tych samych twarzy po stronie opozycji, wywoła inne znane zjawisko. Znów partia „anstsystemowa” będzie miała okazję zdobyć poparcie na poziomie kilkunastu procent.
Dodane przez MK, w dniu 03.11.2020 r., godz. 17.14
Czy kojarzycie jakiekolwiek wystąpienie Ziobry i jego ekipy w całości poświęcone "pandemii"? Jeśli wskazać koalicjanta, który unika tematu najbardziej, to jest nim „Solidarna Polska”. Gowin ze swoją partyjką był kojarzony bardzo mocno z tym całym cyrkiem, za jego sprawą słusznie przyblokowano kopertowe wybory majowe. A kto jest najbardziej zaangażowany w „pandemię”? Jedno nazwisko rzuca się od razu i nie chodzi o Szumowskiego, który skompromitował się do imentu, nie chodzi też o Niedzielskiego, bo ten jest typowym „menadżerem” przyniesionym w teczce, bez najmniejszego zaplecza politycznego. Od początku do końca na „pandemię” postawił Morawiecki i gra tą kartą do znudzenia. Ktoś słusznie zauważy, że przecież Morawiecki mówił o wirusie w odwrocie. Brawo! Tak też mówił, ale to jest właśnie gra „pandemią”. Morawiecki używa „pandemii” do budowania swojej pozycji politycznej, przed kongresem PiS, gdzie miał być ogłoszony wiceprezesem i w domyśle następcą Kaczyńskiego.
Dodane przez MK, w dniu 03.11.2020 r., godz. 17.27
Widać wyraźnie, że ludzie są zmęczeni rządami PiS, które się kompletnie pogubiło. Od siedmiu miesięcy żyjemy w gęstych oparach absurdów „pandemicznych”, co wywołuje frustrację, doszła kropla z TK i czara się przelała. Z drugiej strony Polacy nie akceptują tej formy protestów, jaką widzieliśmy pod koniec, gdy emocje się wypalały. Ataki na kościoły, wulgaryzmy i twarz Lempart, nawet schowana za maseczką, robią swoje i właśnie tutaj można mówić, że scenariusz międzynarodówki się sypie. Jest więcej niż pewne, że lewackie bojówki nie przejmą w Polsce władzy, na tym wszystkim traci PiS, a zyskuje PO z Hołownią i to tyle „rewolucji”.
Nie mogę już patrzeć na cynika z tekstem: miska ryżu dla każdego...
Dodane przez Jola, w dniu 03.11.2020 r., godz. 18.15
Mateusz Morawiecki to wychowanek i protegowany prokremlowskich i antyzachodnich działaczy takich jak Kornel Morawiecki, Wojciech Myślecki, Józef Białek czy Ryszard Czarnecki. Dzięki tym czterem osobom Mateusz Morawiecki rozpoczyna i robi karierę biznesową oraz polityczną. Zostaje prezesem wielkiego banku wspierającego interesy Kremla w Polsce. Trafia do prozachodniego obozu władzy PO, jednak w tym obozie władzy pełni rolę agenta antyzachodniej partii PiS. Cieszy się wsparciem Igora Jankego, lobbysty opłacanego przez rosyjskiego oligarchę. A przede wszystkim Morawiecki przyjaźni się i robi biznesy z Tomaszem Misiakiem, który robi z kolei biznesy w putinowskiej Rosji, nienawidzi Donalda Tuska i jest zamieszany w operację kremlowskich służb specjalnych, znaną jako afera taśmowa. Mateusz Morawiecki poznaje też współorganizatora podsłuchów, Marka Falentę. Ale gdy Morawiecki staje przed oficerami kontrwywiadu, wtedy twierdzi, jakoby nigdy nie zetknął się z Falentą. Dzięki aferze taśmowej Morawiecki zostaje wicepremierem, potem premierem. Jako wicepremier zabiega o względy Łukaszenki, żeby móc handlować z Putinem. Jako premier załatwia bezprawny dostęp do tajemnic NATO urodzonej w Związku Sowieckim Tatianie Tumanowskis. Szefem swojej kancelarii mianuje Michała Dworczyka, kryminaliste i wroga Ukrainy. Regularnie pozwala sobie na antyzachodnie i antyukraińskie prowokacje, zgodne z propagandą Kremla. W tym samym czasie jego ojciec wspiera firmę GetBeck, której właściciele wspierali prokremlowski reżim na Ukrainie i robili biznesy z kremlowskim oligarchą. Z tych wszystkich przyczyn Mateusz Morawiecki nie powinien być premierem RP. Tym bardziej teraz, gdy po wydarzeniach na Białorusi i otruciu Aleksieja Nawalnego konflikt między Zachodem a Kremlem się zaostrza. Musimy
Dodane przez Anonim, w dniu 03.11.2020 r., godz. 20.24
Dzięki Bogu zdziwaczały Kaczyński wycofuje się z namaszczenia MM na swojego następcę.
KurW, Himalaje dupolizostwa pani Janiny (ikona ZSMP)
Dodane przez CCCP, w dniu 03.11.2020 r., godz. 22.00
"Kuriozalny spektakl odbył się pod domem przewodniczącego PiS w powiecie wyszkowskim Waldemara Sobczaka. Uczestnicy marszu wywołali tym negatywną i ekspresyjną reakcję mieszkańców bloku, bo zapalili znicze i wykrzykiwali różne hasła. Głupio wyszło, bo akurat Waldemar Sobczak uczestniczył w modlitwie przed Kościołem św. Wojciecha"
Dodane przez Anonim, w dniu 03.11.2020 r., godz. 23.05
Niech się pomodli także o wyrozumiałych komorników nad gazetką KurW.
Sobczak musi odejść!!!!!!
Dodane przez Ola, w dniu 04.11.2020 r., godz. 07.03
Sobczak się modlił?????? Jak dotychczas znam go tylko z niszczenia i pomawiania ludzi no i z załatwiania u Nowosielskiego posadek dla swojej rodziny i kolesi partyjnych. Oj Sobczak, Sobczak ty interesowny, moralnie mały człowieczku.
Dodane przez Kamilla, w dniu 04.11.2020 r., godz. 10.32
Sobczak razem z Czajkowską z PiS, co kaleki na wózkach rozdawały jej ulotki wyborcze pod kościołami, obniżyli pensje nauczycielom niepełnosprawnych dzieci. Ci ludzie to czarna strona PiS. Niech zamówią msze sami za siebie.
W maseczce, czy bez maseczki ta usługa?
Dodane przez Czopek, w dniu 04.11.2020 r., godz. 10.39
Do Pani Janiny od pissowskiej propagandy - na czym polegała ta "ekspresyjna reakcja mieszkańców bloku" ? Ma Pani Janina może filmik z tego incydentu?
Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2020 r., godz. 10.55
Morawiecki to żydek, a Kornel to przekolorowana legenda. Nie ufam już.
Od nowa Janina Ludowa!
Dodane przez Wszystko, co napisała, wyssane z palca, w dniu 04.11.2020 r., godz. 11.05
Praktykę w gadzinówkach ma, od czasów WFM. Żadnego filmiku na kanale You Tube KurW nie ma.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2020 r., godz. 13.43
PRL owska rzetelnośc dziennikarska KW. Styara służalcza szkoła. Gazetka lize tyłek przewodniczącemu. Dno dna.
Dodane przez KurW, w dniu 04.11.2020 r., godz. 14.07
Jak wam bida zajrzy do tyłków to i wy całować będziecie rękę, która karmi. Okruszkami, ale jednak karmi głodnych i zadłużonych po uszy. Trzeba zrozumieć.
Sobczak Czajkowska, przedstawiciele partii rządzącej
Dodane przez Aga M., w dniu 04.11.2020 r., godz. 21.56
"Ci ludzie to czarna strona PiS. Niech zamówią msze sami za siebie" - Czarną mszę oczywiście.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl