Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaPrzemijający urok wsi

Ikona
(Zam: 07.06.2011 r., godz. 11.45)

Subtelne, tworzone cienką kreską, czasem sprawiające wrażenie wręcz idyllicznych – tak można określić grafiki Piotra Karszni, które od 3 czerwca prezentuje Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”.

Wystawa nowi tytuł „Ginąca architektura wsi polskiej. W widłach Bugu i Narwi”. Nie jest trudno więc domyślić się, jaką tematykę porusza Piotr Karsznia w swoich pracach – chaty kryte strzechą, kapliczki, wierzby, gruntowe drogi to jedne z bardziej charakterystycznych motywów jego rysunków. Grafiki pokazywane na wystawie powstały dzięki precyzyjnym pociągnięciom tuszem po kartce.

Z nastrojowością rysunków Piotra Karszni współgrał przebieg samego wernisażu. W atmosferze wygaszonych lamp, płomieni zniczy wyszkowski supertalent Michał Ciok czytał fragmenty powieści Darii Galant zatytułowanej „Południca”. Jego recytacje przeplecione były dwoma utworami zespołu Stare Dobre Małżeństwo do słów Edwarda Stachury i Adama Ziemianina.

Gości wydarzenia powitał dyrektor „Hutnika” Artur Laskowski. Przedstawił sylwetkę Piotra Karszni, który od najmłodszych lat eksperymentował z rysunkiem utrwalając piękno otaczającej przestrzeni. Niebagatelny wpływ na jego drogę twórczą wywarły telewizyjne programy Wiktora Zina „Piórkiem i węglem”.

- Piotr Karsznia uległ ich urokowi, co pobudziło go do pracy i utrwalania piękna architektury tuszem i piórkiem – mówił Artur Laskowski. – Te kapliczki, wiejskie chaty znikają z naszego otoczenia, pozostaną jednak na rysunkach artysty.

Choć Piotra Karsznia rysunkiem zajmuje się od lat, to jego pierwsza wystawa. Można ją podziwiać w „Hutniku” do 19 czerwca.

J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl