Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 10 grudnia 2023 r., imieniny Danieli, Julii



Nikt nikomu nie ufa

(Zam: 02.10.2020 r., godz. 14.50)

Dlatego Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i zostać wicepremierem. Dokładnie ma kierować takim specjalnie pod niego stworzonym superurzędem: Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej i nadzorować Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kogo będzie pilnował, kogo rozstawiał po kątach? Będzie jednocześnie niańką koalicji i policjantem? Zobaczymy. W każdym razie powtórka z 2007 r. i rozpad koalicji rządzącej nadal jest niewykluczony, bo główny problem w nowej umowie koalicyjnej nie znalazł rozwiązania.
Będzie to w każdym razie bardzo dziwna sytuacja, bo wiadomo, że Naczelnik państwa ma posłuch u wszystkich, nie wyłączając nawet samego premiera. Będąc w rządzie będzie więc osłabiał swojego pupila, bo jego pozycja mimo słabszej funkcji będzie mocniejsza od pozycji M. Morawieckiego. Wszyscy będą czekać na decyzje wicepremiera, a nie premiera. Wytworzy się naprawdę dziwna sytuacja. Po tym jak Mateusz Morawiecki zostanie wiceprezesem PiS-u, nadal jako premier rządu będzie szefem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, a swojego partyjnego szefa. Kto kogo będzie mógł jednak zdymisjonować? Pytanie oczywiście retoryczne. Wizerunkowo wygląda to dla Zjednoczonej Prawicy i samego PiS-u bardzo słabo.
Głównym problemem Zjednoczonej Prawicy jest konflikt na linii M. Morawiecki i Z. Ziobro. Mimo wejścia do rządu Naczelnika państwa, który miałyby zapewne niwelować jako niańka ministrów wynikające z tego spory, nie ulegnie on wygaszeniu. Chwilowo zażegnany, za niedługi czas może odezwać się ze zdwojoną siłą. Rząd zacznie zajmować się wtedy samym sobą, zamiast rządzeniem państwem. Powtórka z 2007 r. murowana. Już teraz zresztą widać, że państwo zostało całkowicie uprzedmiotowione, bo jego instytucje są używane do załatwiania wewnątrzpartyjnych problemów.
Prawie każdy zbiera haki na każdego. Np. jak pisze jeden z dziennikarzy śledczych, Mariusz Kamiński koordynator służb specjalnych i wiceprezes PiS, w zamian za zagwarantowanie bezkarności dwóm gangsterom otrzymał nagranie, które dokumentowało stosunki seksualne ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z nieletnią ukraińską prostytutką (słynna afera podkarpacka). Takie nagranie bez wątpienia dawało mu duże możliwości wpływania na marszałka. Dodatkowo jeden z ludzi tych gangsterów miał obciążyć swoimi zeznaniami szefową prokuratury rzeszowskiej, czyli tej, która stawiała M. Kamińskiemu zarzuty przekroczenie uprawnień w związku z podjętymi przez CBA, któremu wówczas szefował, działaniami w sprawie tzw. „afery gruntowej” (2007 r. zatrzymanie dwóch współpracowników Andrzeja Leppera, co zapoczątkowało rozpad koalicji rządzącej). Efekt, szefowa prokuratury trafiła do aresztu z zarzutami korupcyjnymi. Ile podobnych spraw miało lub ma miejsce, ale póki co nie wypłynęło na światło dzienne?
Tak niestety wygląda nasza polityka. Haki, które jedni zbierają na drugich stają się podstawą do działań politycznych. Nie jakaś tam głębsza wizja Polski, tylko własny interes, brutalna prywata. Może więc wejście Naczelnika państwa do rządu i to jeszcze na szefa tego specjalnego resortu ma dać dostęp do tych kompromitujących co niektórych materiałów, żeby łatwiej manipulować innymi, odpowiednio ich ustawiać? Czas pokaże, czy głębokie podziały i konflikty, które miały swoją przyczynę także w zauroczeniu się przez Naczelnika państwa M. Morawieckim ustaną i na jak długo.
Tymczasem jesteśmy ponownie dyscyplinowani przez naszego największego sojusznika, czyli USA. Ambasador Żorżeta Mosbacher opublikowała na Twitterze list skierowany do polskiego rządu i podpisany przez ambasadorów kilkudziesięciu państw (ponad 50), w którym udzielają oni poparcia dla społeczności lesbijskiej, gejowskiej, osób biseksualnych, transpłciowych, czyli tych środowisk, które współtworzą tzw. ruch LGBT. Swoim wpisem nadała ona rozgłos tej akcji, która wyszła ze strony ambasady francuskiej. Jak zachowa się w tej sytuacji polski rząd? Czy podkuli pod siebie ogon i będzie siedział cicho? Zapewne tak. Dobrze, że chociaż KONFEDERACJA protestuje przeciwko traktowaniu naszego kraju jak jakiejś kolonii. Bo przecież list ten ewidentnie łamie zasadę niewtrącania się w wewnętrzne sprawy państwa goszczącego, gdyż sugeruje, że niektóre kraje są zdania, iż w Polsce rząd nie gwarantuje ochrony wszystkim obywatelom.
Akredytowani w Polsce ambasadorowie przynajmniej już od 2013 r. regularnie publikowali podobne listy otwarte wspierające środowiska i ideologię LGBT, żaden rząd oczywiście nie protestował, a te listy nie miały takiego rozgłosu jak ten obecny. Poza tym teraz jest to bardzo duża liczba krajów, których ambasadorowie podpisali się pod tym listem i co ważne, że są wśród nich praktycznie wszyscy nasi sojusznicy. Czyżby znowu miało się sprawdzić powiedzenie księcia kardynała Armanda Jana Richelieu: „Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam.”?
Kiedyś w podobny sposób dyscyplinowano kraje socjalistyczne, jeśli odchodziły one od przyjętej przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich linii politycznej, dziś jak widać inna ideologia zaczyna być mocno promowana i prym w tym zaczynają wieść Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Czy tak chcą teraz szerzyć swoje mocarstwowe wpływy? Czy w przyszłości będzie to pretekstem do interwencji wojskowych?
O tempora, o mores!
Internauta

Komentarze

To se ne vrati
Dodane przez Anonim, w dniu 03.10.2020 r., godz. 09.39
Po ostatnich wydarzeniach na prawicy, to, że uszła energia w popieraniu rządu zjednoczonej prawicy nie znaczy, ze jesteśmy tak zdesperowani żeby zwrócić się w kierunku Konfederacji. Po ostatnich wyczynach władza centralna niewiele się różni od PiS w Wyszkowie: tamci, z Kaczyńskim na czele, uchwalają ustawę o ochronie zwierząt z lewakami z opozycji a w Wyszkowie PiS jest w koalicji z postkomuna Nowosa, żeby trochę porządzić. Odsyłam do felietonu M. Głowackiego w najnowszym Wyszkowiaku, trudno się nie zgodzić. Nie ma co strzępić języka, czekam na uchwalanie tego bubla, reakcję prezydenta Dudy, nowe rozdanie rządowe i program. Coś jednak pękło i nie wróci dawna sympatia, entuzjazm, okazało sie, że PiS centralny z Kaczyńskim, Terleckim, Suskim, Brudzińskim, Pudą, Melerem itp niewiele różni się od PiS w Wyszkowie z Sobczakiem, Sobieskim, Zarembą, Tauterem i rodziną Pieńkosów na czele. To co się stało jest niewybaczalne.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 03.10.2020 r., godz. 13.16
Ale co jest takie niewybaczalne, bo nie bardzo rozumiem?
Dodane przez Mandaryn, w dniu 04.10.2020 r., godz. 23.13
Egon i jego hostessy. Iwonka, Tereska, Ewunia :)
Loklani działacze PiS donieszczęście.
Dodane przez Ola, w dniu 06.10.2020 r., godz. 07.38
Wyszkowski PiS to niemoralne zachowanie i interesowność. Byle jak z byle kim, byle gdzie aby do koryta to hasło przewodnie wyszkowskiego PiS. Koryto pona d wszystko. Potrzeby społeczne są im obce. Szkoda nawet słów. Kiedy to się wreszcie skończy!!!!!!!!!!!! Sobczak i towarzysze wstydu to wy jednak nie macie.
Kla
Dodane przez Martez, w dniu 06.10.2020 r., godz. 15.13
Ola jeres okropna osoba. Jak tak można głupoty pisać. Zobacz co ja przygotowałem z twojego wpisu cytując ciebie tylko Zmieniam partie i nazwisko. PO to niemoralne zachowanie i interesowność. Byle jak z byle kim, byle gdzie aby do koryta to hasło przewodnie PO Koryto pona d wszystko. Potrzeby społeczne są im obce. Szkoda nawet słów. Kiedy to się wreszcie skończy!!!!!!!!!!!! Slawek Nowak i towarzysze wstydu to wy jednak nie macie. Trolluj dalej idioto.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.10.2020 r., godz. 23.34
Pajacu, podobno PiS to nie twoja bajka. A przyglądając się twojej radosnej twórczości dochodzi się do wniosku, że pis to jednak twoje - być albo nie być? Bardzo jesteś w jego obronę zaangażowany. Zmień nick.
Dodane przez William Blake, w dniu 06.10.2020 r., godz. 23.41
Dodane przez William Blake, w dniu 01.07.2020 r., godz. 17.34 Powiat się popisał, a w szczególności ci radni głosujący za cięciami wynagrodzeń nauczycieli, notabene też nauczyciele - niezła mi solidarność zawodowa, ale to Polska i Wyszków - prowincja intelektualna (chyba przesadziłem z tą intelektualna). Mam nadzieję, że powiedzenie "karma wraca" nie jest bezzasadne i ci państwo (pisownia zamierzona) w niedalekiej przyszłości poniosą polityczną konsekwencję swojej krótkowzroczności. Czekam też na gest z ich strony i obniżenie uposażeń członków rady - NO BO PRZECIEŻ POWIAT SZUKA OSZCZĘDNOŚCI.
Ola
Dodane przez Martez, w dniu 07.10.2020 r., godz. 08.59
Tak Ola PiS nie moja bajka ale na pewno nie lewackie PO jest moją bajką. Nie pisze nic na PO ani na inne partie tylko oceniam twoja kłamliwa twórczość i twój jad który płynie strumieniami z czerwonej gęby chce osłabić. Jeśli ktoś będzie pisał głupoty i fake news y tak jak ty to robisz. Stanę w obronie za PO i innymi partiami czy osobami jeśli ktoś będzie pisał o nich nieprawdę. Lista pajaców jest długa. Może i ja jestem nim. Ale ty Ola zajmujesz na tej liście miejsce pierwsze a Eychler stoi razem z cccp na podium.
myślę
Dodane przez pipipi, w dniu 07.10.2020 r., godz. 10.34
Naczelnik przygotowuje stan wyjątkowy dlatego musi mieć wpływ na resorty siłowe. Zobaczycie, że mam rację.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta