Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Dyspozytornie karetek do likwidacji?

(Zam: 10.09.2020 r., godz. 08.01)

Od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans (m.in. powiat wyszkowski). Dla mieszkańców północnego Mazowsza oznacza to jedno – o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec, Warszawy lub Radomia.Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego.
Zaniepokojenia tą sytuacją nie kryje członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
– To dezorganizacja funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Mazowsza. Obecny system sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza teraz, gdy można powiedzieć, że jesteśmy cały czas na linii frontu w walce z koronawirusem. Wprowadzanie zmian w takim momencie i w tak krótkim czasie jest absurdalne - stwierdza.
Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce. W skład pierwszego wchodzi 9 powiatów: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, nowodworski oraz miasto Płock. Z kolei w skład drugiego – 6 powiatów: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, wyszkowski i miasto Ostrołęka.
Wprowadzenie takiego rozwiązania nie znajduje oparcia w aktualnych potrzebach systemu.
– Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i stanowi zagrożenie dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza – uważa marszałek Adam Struzik. – Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego.
Radni województwa mazowieckiego apelują o pozostawienie funkcjonowania dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 10.09.2020 r., godz. 08.14
ja bym proponował wrocław, przemyśl i szczecin, a wojewodzie żeby sobie kupił młotek i to nie gumowy tylko stalowy i się ...
Ola
Dodane przez Martez, w dniu 10.09.2020 r., godz. 08.40
Ola proszę przypomnij mi z jakiej partii jest marszałek województwa mazowieckiego? Pisi? Czyj koalicjant?
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 10.09.2020 r., godz. 10.29
wojewoda mazowiecki, niejaki Konstanty Radziwiłł, z zawodu lekarz, po latach niechlubnej walki z powiatowymi szpitalami i lekarzami oraz pozostawieniu w tragicznej sytuacji resortu zdrowia, postanowił zniszczyć podstawową pomoc dla pacjenta, czyli szybki przyjazd lekarza z pomocą - bez pozytywnego rezultatu ubiegał się po raz kolejny na stanowisko senatorskie, gdzie nie został oczywiście wybrany - na otarcie łez od pisich otrzymał stanowisko wojewody i już działa na polu medycznym
Tylko Warszawa
Dodane przez Rodak z USA, w dniu 11.09.2020 r., godz. 02.20
Wybierzcie Warszawe. Nie dosc, ze blizej to znajac zycie Kurp bedzie wam karetki przez Lomze przysylal.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 11.09.2020 r., godz. 07.43
Martez, sądzę, że po takiej kompromitacji z pomyleniem osoby marszałka województwa z wojewodą mazowieckim, odrobiłeś lekcje i zapoznałeś się z zakresem działań obu panów, a także z ich przynależnością partyjną, co cię najbardziej interesuje, tak zresztą jak wszystkich pisich
Ola
Dodane przez Martez, w dniu 11.09.2020 r., godz. 10.16
Brawo Ola :) A miałem cię za głupiego faceta. Chciałem ci pokazać jak to jest wstawiać fale newsy i udawać mądrale. A na moje pytania wcale nie odpowiadać jeśli złapałem cię na kłamstwie. Trolluj dalej. Olek.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl