Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Związek Piłsudczyków dziękuje

(Zam: 25.08.2020 r., godz. 10.19)

Propagowanie wiedzy o Józefie Piłsudskim i pielęgnowanie patriotycznych tradycji to naczelna misja związku. Związek Piłsudczyków RP TP Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie z ówczesnym prezesem płk zw. Konradem Wróblem od kilku lat prowadził starania, aby na terenie miasta Wyszków został wybudowany pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego — Wskrzesiciela Państwa Polskiego, Twórcy Legionów, Zwycięskiego Wodza, który „dał Polsce Wolność, Moc i Szacunek”.



Nasze miasto Wyszków zawdzięcza mu przywrócenie praw miejskich. Wielu mieszkańców ziemi wyszkowskiej miało szczęście być jego legionistami. Marsz na Warszawę i jego wielkie zwycięstwo nad bolszewizmem, pokazały, że zasłużył na rangę symbolu. I taki symbol w postaci popiersia znalazł się na ziemi wyszkowskiej. 16 sierpnia 2020 roku uroczyście odsłonięto popiersie Marszałka. Postać Józefa Piłsudskiego i jego związki z Wyszkowem przedstawił ppłk zw. Ireneusz Elward i gen. zw. Konrad Wróbel, który też dokonał prezentacji popiersia. Dzięki wsparciu, zaangażowaniu i pomocy finansowej wielu osób i instytucji przyszedł ten szczęśliwy dzień i stanął pomnik przed zabytkową plebanią, która była świadkiem wydarzeń sprzed stu lat, jakże ważnych nie tylko dla Wyszkowa, ale i Europy. Wspólnie z władzami Gminy Wyszków oraz Starostwa Powiatowego przyjęliśmy propozycję księdza dziekana dr Zdzisława Golana, proboszcza Sanktuarium pod wezwaniem św. Idziego w Wyszkowie, aby pomnik stanął właśnie w tym miejscu. Jednocześnie ksiądz dziekan uruchomił procedurę prawną w celu spełnienia wymagań architektoniczno-budowlanych. Prace przy budowie pomnika koordynował obecny prezes płk zw. Sylwester Raniszewski.
Sierpień 2020 roku to miesiąc szczególny. To stulecie bitwy warszawskiej i wielki sukces Józefa Piłsudskiego i jego legionistów. I to właśnie tym osobom Piłsudczycy i mieszkańcy ziemi wyszkowskiej oddają hołd. Pragną, aby to szczególne miejsce stało się w Wyszkowie centrum współczesnego patriotyzmu. A tyle znaczymy, ile pamiętamy.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę powołanego 8 listopada 2019 r. Komitetu Społecznego na Rzecz Budowy Popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego, w skład którego weszli przedstawiciele administracji samorządowej, duchowni, mieszkańcy ziemi wyszkowskiej oraz członkowie Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego. Komitet zajmował się terminarzem prac oraz pozyskiwaniem środków finansowych. Dokumentację techniczną opracował inż. Michał Korczakowski, popiersie z wapienia francuskiego oraz cokół granitowy wykonała firma Granity Skwara. Konsultantem budowy pomnika był gen. zw. Konrad Wróbel. Całość prac nadzorował kierownik budowy ppłk zw. Jan Piórkowski. Na budowę popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego fundusze przekazywały instytucje samorządowe, firmy i indywidualni darczyńcy. Patronat nad budową pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego sprawował Instytut Pamięci Narodowej, który był wiodącym fundatorem. Każda złotówka była niezwykle ważna. Podczas publicznych zbiórek wielu mieszkańców naszego powiatu wrzuciło symboliczny grosz do puszek. Możemy powiedzieć, że to jest nasze wspólne dzieło. I to właśnie tym wszystkim osobom, często anonimowym, Piłsudczycy serdecznie dziękują.
Odbyła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny, Wojska Polskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie koncelebrowana była przez Jego Ekscelencję Ks. Bp. Tadeusza Bronakowskiego z udziałem kapelanów Związku Piłsudczyków. Oprawę mszy przygotowała jak zawsze niezawodna Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego. Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę młodego pokolenia, którego postawy patriotyczne staramy się kształtować. Dziękujemy licznym pocztom sztandarowym ze szkół, które mimo wakacji wraz ze swoimi opiekunami przybyły na tę uroczystość. Spotkanie uświetniły też poczty sztandarowe służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz zaprzyjaźnionych oddziałów Związku Piłsudczyków.
W przygotowanie uroczystości zaangażowało się wiele osób, przedstawiciele gminy, powiatu, duchowieństwa i oczywiście członkowie Okręgu Nadbużańskiego Piłsudczyków. I to właśnie dla nich Związek Piłsudczyków przygotował nagrody w formie odznaczeń i wyróżnień: złote, srebrne i brązowe krzyże honorowe, medale okolicznościowe „100-lecia Cudu nad Wisłą”, ryngrafy, dyplomy i podziękowania. Jeszcze raz im wszystkim serdecznie dziękujemy.
Wśród wyróżnionych znaleźli się też sponsorzy i zaproszeni goście. Dziękujemy lokalnej prasie, kamerzystom i realizatorom zdjęć za utrwalenie dla potomnych przebiegu tej uroczystości. Wszystkie materiały wzbogacą zasoby naszej Izby Pamięci Marszałka.
Cóż to by była za uroczystość, gdyby zabrakło na niej zaproszonych gości i mieszkańców. Na szczęście mimo upalnej pogody i niejednokrotnie dużej odległości, licznie przybyli. Dziękujemy im za to. Sprawiliście nam wiele radości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: ks. Biskup Tadeusz Bronakowski, Elżbieta Lanc - członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i Marcin Grabowski - przedstawiciel Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Joanna Piskorz z Instytutu Pamięci Narodowej, płk Kazimierz Pogorzelski ze Stowarzyszenia Lotników Polskich, starosta Jerzy Żukowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski z Zarządem Rady Gminy i Powiatu w Wyszkowie, Dawid Skwara – firma Granity Skwara im. Stefana Skwary, prezes Zarządu Krajowego Piłsudczyków gen. zw. Stanisław Śliwa. Jerzy Dąbrowski, syn Władysława Dąbrowskiego kapitana Wojska Polskiego poległego w wojnie obronnej 1939 roku, Donat Najnert syn Kazimierza Najnerta porucznika rezerwy poległego w wojnie obronnej 1939 roku oraz Alicja Wiktoria Suska przedstawicielka najmłodszego pokolenia mieszkańców ziemi wyszkowskiej w asyście Grzegorza Nowosielskiego - Burmistrza Gminy Wyszków, Leszka Marszała wicestarosty powiatu wyszkowskiego i prezesa Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP gen. zw. Stanisława Władysława Śliwy dokonali odsłonięcia popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W uroczystości uczestniczyli również wójtowie gmin powiatu wyszkowskiego, służby mundurowe, zaprzyjaźnione okręgi Związku Piłsudczyków z Ostrowi Mazowieckiej, Kałuszyna, Ciechanowa, Sejn, przedst. Rady Gminy Ostrów Mazowiecka, Bractwo Kurkowe z Broku i oczywiście mieszkańcy Wyszkowa.
Dziękujemy wszystkim za dobre słowo, pozytywne opinie na temat naszej uroczystości.
Nasza praca i zaangażowanie zostały docenione przez Zarząd Główny Związku Piłsudczyków i 20 sierpnia podczas VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Piłsudczyków na Jasną Górę nasz okręg nadbużański otrzymał podziękowanie w formie ryngrafu. Odebrał je prezes płk zw. Sylwester Raniszewski i ppłk zw. Jan Piórkowski. DZIĘKUJEMY! Przychodźcie w to miejsce, zabierajcie swoje dzieci i wnuki. Przekazujcie pamięć o Marszałku i jego związkach z Wyszkowem.
Prezes Sylwester Raniszewski
Zarząd ZPRP Okręg Nadbużański w Wyszkowie

Komentarze

Wstyd i hańba
Dodane przez Anonim, w dniu 25.08.2020 r., godz. 14.49
Nawet to podziękowanie panie Raniszewski ocenzurował ci człowiek bez honoru Sobczak. Dokąd zatem zmierzasz. Nie stać cię było nawet na wymienienie Joanny Bali, naszej jedynej przedstawicielki w Radzie Sejmiku Mazowieckiego? Jesteś, jak już powiedziano, dwulicowcem i za parę srebrników i poklepanie przez bezhonorową władzę po plecach, sprzedasz wszelkie ideały.
Dodane przez Roman, w dniu 26.08.2020 r., godz. 11.07
PiS to nie moja bajka. Trzeba jednak przyznać, że Joanna Bala nie pozwoliła Sobczakowi by wziął ją pod swoje skrzydła. Szacun dla tej pani, bo pokazała, że gra w wyższej lidze niż miejscowe chłopulki. Sobczak czy Raniszewski są siebie warci.
Dodane przez anonim, w dniu 26.08.2020 r., godz. 14.57
Joanna Bala w pełnej krasie i z życzeniami, w najnowszym wydaniu Wyszkowiaka. Popatrz jak wygląda kobieta sukcesu.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 27.08.2020 r., godz. 12.22
No prawie jak Czajkowska u władzy kwitnie.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta