Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

(Zam: 18.07.2020 r., godz. 16.07)

Po ostatnich przygodach związanych z odkrywaniem pierwszowojennych fortyfikacji, nadszedł czas na zwiedzanie średniowiecznego zamku w Ciechanowie.



Pomimo nieciekawych prognoz słonko nam dopisało, frekwencja młodzieży też, więc z tym lepszymi humorami ruszyliśmy na spotkanie kolejnej przygody połączonej z nauką. Do zamku dotarliśmy szybko. Po krótkim oczekiwaniu i obejściu warowni po zewnętrznej stronie murów weszliśmy na zamek. To obiekt bardzo interesujący. Wciąż pozostawia wiele nieodkrytych tajemnic. Liczne pamiątki historyczne nieustannie są tam odnajdywane. Opowieści o poszukiwaniach zainspirowały młodzież, która szeptała między sobą, że przydałby się wykrywacz metalu. Z jednej z legend dowiedzieliśmy się również, od czego wywodzi się nazwa rzeki Łydynia.
Potem ruszyliśmy na zwiedzanie wież i murów obronnych. Na każdej kondygnacji była wystawa, na ceglanych ścianach wyświetlane fragmenty filmu „Krzyżacy” i prezentacje multimedialne. Wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat historyczny. Gdy blankami przechodziliśmy z baszty do baszty, zmoczył nas krótko padający, lecz gęsty, deszcz, po którym mogliśmy osuszyć się w zamkowym więzieniu.
Forteca jest w sumie niewielka, lecz dwie godziny z minutami minęły nam nie wiadomo kiedy. Nawet pojawiły się pierwsze objawy głodu i zmęczenia. Mieliśmy już szukać restauracji i myśleć o powrocie do Wyszkowa, jednak Artur podsunął pomysł na zwiedzenie unikatowej w skali świata wieży ciśnień. Pomysł okazał się trafiony. To obiekt niezwykle interesujący i dobry do wspinaczki. Wewnątrz budynku obok było coś niby filia Centrum Kopernik i… restauracja. A że pojawił się mocniejszy głód, więc wszyscy z radością udali się na jedzenie, choć słabo trafiliśmy, bo okazało się, że menu było… tylko wegetariańskie. Ci, którzy zdecydowali się nic nie zamawiać, mieli z reszty niezły ubaw.
Andrzej Grajczyk
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem.




Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta