Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 08 sierpnia 2020 r., imieniny Cypriana, Emiliana

Wyprawa do miejsc pamięci

(Zam: 14.07.2020 r., godz. 13.26)

Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle zorganizowało wycieczkę rowerową szlakiem miejsc pamięci.Wyprawa odbyła się z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - święta państwowego obchodzonego 12 lipca, poświęconego mieszkańcom polskich wsi, którzy wykazali patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Miejscem największej zbrodni ludobójstwa na polskiej wsi jest Lipniak Majorat. Tutaj hitlerowcy przeprowadzili akcję pacyfikacyjną, w której poniosło śmierć 448 cywilów, głównie ludzi starszych, kobiet i dzieci.
W czasie wycieczki dzieci wraz z opiekunami pojechały do Lipniaku Majoratu, by złożyć hołd poległym mieszkańcom Długosiodła i okolic. Na miejscu wysłuchały opowieści o tragicznych zdarzeniach, które miały miejsce w tej małej wiosce na skraju lasu. Dzieci z niedowierzaniem odczytywały wiek najmłodszych ofiar zapisany na pamiątkowych tablicach.
Następnie uczestnicy pojechali do Pecynki, w której uczczono pamięć o polskich bohaterach poległych w bitwie pod Pecynką.
Rowerowa eskapada zakończyła się ogniskiem przy stadionie w Długosiodle. Dzieci były zmęczone, ale dumne z tego, że przejechały ponad dwadzieścia kilometrów, szlakiem ważnych wydarzeń historycznych.
Oprac. J.P.
źródło: dlugosiodlo.pl
(źródło fot. dlugosiodlo.pl)Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl