Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraZ kopyta pod prom

Ikona
(Zam: 31.05.2011 r., godz. 11.28)

Sobotnie popołudnie 28 maja w Brańszczyku upłynęło pod znakiem konia i wody, a wszystko za sprawą zorganizowanego już po raz szósty święta konia oraz symbolicznego otwarcia promowej przeprawy na Bugu łączącej Brańszczyk z Kamieńczykiem.

Tegoroczny, będący już tradycją, VI Rajd Konny im. prof. Ludwika Maciąga zorganizowany pod patronatem Stowarzyszenia V Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce z siedzibą w Wyszkowie zgromadził trzynastu jeźdźców z takich miejscowości jak Leszczydół Nowiny, Rybno, Deskurów, Rybienko Nowe, Brańszczyk i Świniotop. Miejscem startu było gospodarstwo Jerzego Borkowskiego w Rybienku Nowym. Wśród jeźdźców na szczególną uwagę zasłużyli dwaj najmłodsi uczestnicy – niewiele ponad dziesięcioletni Paweł Skoczeń oraz Michał Grzela. Niewątpliwą atrakcją święta była wizyta Jana Piórkowskiego, który do Brańszczyka aż z miejscowości Budy Przetycz dotarł zaprzężonym w dwa rumaki efektownym powozem. Z nieco bliższego Budykierza furmanką ciągniętą przez zwykłą chłopską klacz przybył Dariusz Kulesza.

– Chcielibyśmy, by w przyszłych latach Dzień Konia był świętem dla wszystkich i prócz wierzchowców gromadził także powoli zanikające z wiejskiego krajobrazu konie gospodarskie – stwierdził obecny na miejscu gospodarz gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul.

Sobota nad Bugiem była również okazją do inauguracji sezonu promowego. Przeprawa łącząca Brańszczyk z Kamieńczykiem będzie jeszcze modernizowana. Poprawione i dopasowane do pochylni promu będzie nabrzeże po brańszczykowskiej stronie, co umożliwi dogodny wjazd samochodom. Organizatorami sobotniego święta byli: Gmina Brańszczyk, Gminny Dom Kultury w Brańszczyku oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

M.F.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl