Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Duży fort

(Zam: 04.06.2020 r., godz. 15.09)

Po sukcesie, jaki odniósł ubiegłoroczny program pedagogiczny „Lato z Fortami”, młodzież z naszej grupy streetworkerskiej „Grajcyli Skład” rozpoczęła kolejną tego typu przygodę!Rok temu od wiosny do jesieni naszą grupą wraz z osobami zaprzyjaźnionym zwiedziliśmy 5 dzieł fortyfikacyjnych znajdujących się w niewielkiej odległości od Wyszkowa. Młodzież do tego stopnia uległa fascynacji sztuką fortyfikacyjną, iż namawiała kolejnego wspólnego wyjazdu.
W tym roku przygotowaliśmy się na wyprawę już wcześniej. Niestety, sytuacja epidemiologiczna troszkę nas ograniczyła i przesunęła w czasie kilka wypraw. I tak do wycieczki na pierwszy z planowanych fortów doszło dopiero w tym miesiącu.
Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego ruszyliśmy sześcioosobową grupą na zwiedzanie fortu dużego w Zegrzu. Okazało się, że obiekt ten jest ogrodzony płotem z drutu kolczastego, a na płocie tabliczki z informacją: „Wstęp wzbroniony - teren wojskowy”. I co teraz? Od czego są fortele, jakby powiedział Onufry Zagłoba. Zadzwoniłem do jednego z kolegów oficerów służących w jednostce łączności (naprzeciwko fortu). Razem poszliśmy do szefa ochrony i tam zostałem przedstawiony jako żołnierz rezerwy służący w latach 80. m.in. na forcie i chcący go po latach odwiedzić. Okazało się, że nie było z tym większego problemu. Zostałem poinformowany, gdzie nie wchodzić, na co uważać oraz o zasadach bezpieczeństwa. Po instruktażu ruszyliśmy! A tu… raczej nikt nie zwiedzał i nie chodził. To fort tzw. dwuwałowy z głębokimi fosami, bardzo mocno zarośnięty. Maskowanie bezbłędne… nic dostrzec nie można. Ściany betonowe porośnięte mchem. Jakbyśmy się przenieśli w czasie… Weszliśmy do otwartych pomieszczeń z zachowanymi pancernymi drzwiami, okiennicami i kratami. Wewnątrz panował zaduch i ogólnie „niezły porządek”. Podziwialiśmy grubość murów, znaleźliśmy pozostałości po podstawach do dział szturmowych. Następnie przeszliśmy długą i dobrze zachowaną kaponierą, z której wyszliśmy do wyłożonej kamieniami fosy. Tu znaleźliśmy baseny z wodą - przeszkody przed dojściem do strzelnic kaponiery. Padał deszcz. Moknąc wspięliśmy się na bardzo wysoki wał. Gęsto od zielni, mało widać. Przeszliśmy przez kolejną fosę i do długiego korytarza, a nim do pomieszczeń prochowni. Tu kolejne masywne kraty, rówieśniczki fortu (został ukończony w 1897 roku). Ten widok pobudził wyobraźnię. Byliśmy już mokrzy od potu i deszczu, a jeszcze nie zdążyliśmy zwiedzić nawet jednego, krótkiego boku w forcie o obrysie pięciokątnym.
Chodziliśmy i przebijaliśmy się przez zarośla już parę ładnych godzin. Czas było pomyśleć o powrocie, chociaż ciekawość ciągnęła dalej. Podjąłem w końcu decyzję, o powrocie do pojazdów. Głód już każdemu zaczął doskwierać.
Jeśli zaś chodzi o sam fort… Tu rzecz jasna wrócimy i to nie długo!
Andrzej Grajczyk
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem.
Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl