Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraDla polsko-niemieckiego zbliżenia

Ikona
(Zam: 31.05.2011 r., godz. 11.35)

Wyszkowskie szkoły uczestniczyły 27 maja w Dniu Niemieckim. Spotkania młodzieży miały miejsce w WOK-u „Hutnik” i w hali sportowej LO w Wyszkowie.

Dzień Niemiecki to impreza mająca służyć integracji młodego pokolenia Polaków i Niemców. Zorganizowały ją wspólnie Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hurnik”, Zespół Szkół nr 2 im. M. Kopernika, Zespół Szkół nr 3 im. J. Kochanowskiego oraz Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Realizację projektu dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. W imprezie uczestniczyła przede wszystkim młodzież z wymienionych szkół i z Schule Moormeland z Moormeland w Niemczech, z którą od lat współpracuje wyszkowskie liceum.

W spotkaniu wzięli udział goście specjalni: Wolfgang Templin, dyrektor Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Jolanta i Adam Świerzowiczowie, mający swoje domy w Polsce i Niemczech, dla których te dwa kraje stały się szczególnie bliskie. Władze samorządowe reprezentowali zastępca burmistrza Adam Warpas, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski wraz ze swoją zastępcą Teresą Trzaską.
Kulturowa wymiana polsko-niemiecka z zasady ma wpływać na przełamywanie barier, uprzedzeń i stereotypów, dlatego impreza była skierowana głównie do młodzieży, ale inne atrakcje, m.in. wystawa malarska we foyer „Hutnika”, turniej sportowy w hali sportowej LO, były ogólnodostępne.

– Niemcy to nasz sąsiad. Stosunki z nim na przestrzeni wieków często były zaognione, wręcz wrogie. Ale też przez długie lata żyliśmy ze sobą w przyjaźni, czerpaliśmy od siebie inspirację, uczyliśmy się – mówił o sąsiedzkich relacjach dwóch narodów dyrektor WOK-u „Hutnik” Artur Laskowski. – Dziś tworzymy razem wspólną Europę, a relacje między Polakami i Niemcami nigdy nie były tak dobre. Jednak wolność i przyjaźń same z siebie nie będą trwać. Dlatego postanowiliśmy tu, w Wyszkowie, wnieść mały wkład w umacnianie dobrych relacji z Niemcami.

Obecny na sali Wolfgang Templin należał do opozycji NRD. Z tego powodu był prześladowany politycznie – nie mógł wykonywać zawodu filozofa i bibliotekarza, by zarabiać na chleb musiał pracować w charakterze sprzątacza, leśnika, wielokrotnie był więziony, a w końcu wydalono go z kraju bez prawa powrotu. Mimo to nigdy nie pozbył się paszportu swojej ojczyzny. Obecnie jest dyrektorem polskiej placówki Fundacji Heinricha Bölla, części ruchu politycznego Zielonych, popierającego ekologię, równe prawa kobiet i mężczyzn, mniejszości kulturowych i etnicznych oraz uczestnictwo imigrantów w życiu społecznym i politycznym. Fundacja szczególny nacisk kładzie na wspieranie procesu integracji Europy, zbliżenie między „starymi” i „nowymi” członkami Unii Europejskiej.

Templin opowiedział o swoim życiu i działalności fundacji, idei jej powstania.
– Czuję się tu dobrze – zwrócił się do zebranych. – Moja misja się wypełniła. Rozpoczyna się nowy etap, w którym wy, młodzi, zagracie najważniejszą rolę.
Po części oficjalnej szkoły przedstawiały prezentacje, zainspirowane wymianą polsko-niemieckiej młodzieży. Każda z nich postarała się, by były one atrakcyjne dla gości. Zespół Szkół nr 2 w Wyszkowie przygotował scenkę w języku niemieckim, występ Szkolnego Zespołu Muzycznego oraz Zespołu Piosenki „Dromader”, który wykonał piosenkę „Ein bisschen Frieden ein bisschen Sonne” („Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”). Uczniowie szkolnego zespołu ludowego zatańczyli taniec „Watschentanz”– tradycyjny taniec bawarski. W pokazie Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie dodatkowo pojawiła się ciekawa prezentacja multimedialna „Historia osadnictwa niemieckiego na ziemiach Mazowsza”. Liceum Ogólnokształcące przedstawiło zarys wymiany młodzieży między szkołami z Wyszkowa i Moormerland, w programie nie mogło zabraknąć skeczu, obrazującego to, jak Niemcy i Polacy widzą siebie nawzajem. Uczniowie zaprezentowali swoją dobrą znajomość języka niemieckiego, wypowiadając niemieckie „łamańce” językowe. Na zakończenie tej części spotkania polska i niemiecka młodzież wspólnie wykonała minikoncert.

Gościom wręczono okolicznościowe medale i pamiątkowe kubeczki. Każdy dostał wydrukowaną specjalnie na ten dzień zakładkę do książki. Wolfgang Templin otrzymał od Adama Warpasa album przypominający historię „Solidarności” – symbolu polskiej walki o niepodległość oraz znaczek i kopertę z pierwszego dnia obiegu w 30. rocznicę powstania „Solidarności”. Uczestnicy Dnia Niemieckiego mieli również okazję obejrzeć film fabularny w niemieckiej wersji językowej pt. „Sophie Scholl – ostatnie dni” – o sprzeciwieniu się nazizmowi, o młodości, wolności, niesprawiedliwości, a także wierze w zwycięstwo, która została okupiona najwyższa ofiarą.

Podczas spotkania we foyer ośrodka można było obejrzeć wystawę malarstwa „In Via” (W drodze) Mirki Machel (naszej krajanki pochodzącej z Lucynowa, od ponad 20 lat zamieszkałej w Niemczech, w Lemgo), przygotowaną przez Zespół Szkół nr 2 wystawkę nt. historii wymiany młodzieży polsko-niemieckiej z udziałem wyszkowian, prezentację wyszkowskiego biura podróży „Luna Travel” oferującego wycieczki do Niemiec, szkoły językowej „Katarina Katiusza” z Warszawy uczącej języka niemieckiego oraz wyszkowskiej firmy Pomel – współpracującej z partnerami z Niemiec. Zespół Szkół nr 2 wydrukował okolicznościową gazetę, a mistrz sztuki kulinarnej Tomasz Salwin częstował przysmakiem niemieckim – Kartoffelpuffer mit Apfelmus, czyli plackami ziemniaczanymi z musem jabłkowym.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl